تبلیغات
بخششی تا آسمان - واقفان محبوبان خدایند
بخششی تا آسمان
دلمشغولی‌های وقفی حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 22 آذر 1394 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()

عزیز و محبوب شدن خواسته هرکسی است. برای همین هر که می خواهد بگونه ای رفتار کند که پیش حبیبش عزیز شود. اینکه کدام حبیب و مراد را انتخاب کنیم،تا برای محبوب شدن پیش او کاری کنیم و او را هدف برنامه ها و اعمالمان قرار دهیم، بستگی به عقل و افق نگاه ما به زندگی دارد. باید ببینیم چه کسی ارزش دلسپاری و دلمشغولی دارد. چه کسی لیاقت جلب محبت را دارد. برخی افراد انسان را دوست داشته باشند یا نه فرقی به حال آدم نمی کند.

در بین تمام افراد باید حبیب و مرادی را انتخاب کرد که از لحاظ قدرت و ثروت در اوج باشد تا دوستی با او سودمند بوده و بتوان با نزدیک شدن و محبوب شدن پیش او، به نان و نوایی رسید و خرج هزینه هایی که برای به دست آوردن دل او شده است در بیاید.

در بین تمام کسانی که می توان او را مراد و محبوب خود نمود، خداوند مهربان، بهترین حبیب است. پروردگارمان آخرِ محبت و عشق ورزی است. کافی است یک قدم به سمتش برداری تا ده قدم به سوی تو بشتابد. زیر دَین محبت کسی نمی ماند. هر کس محبتی به او کند به چندین برابرش جبران می کند. دستش باز است و می تواند. چرا كه خالق و صاحب تمام آسمان و زمین است. حدا کسی را که دوست داشته باشد محبت او را به دلهای دیگران انداخته تا آنها هم به او عشق بورزند.  از این رو باید برای محبوب شدن پیش او تلاش کرد و به گونه ای رفتار نمود که پیش او آبرویی کسب کرد.

اما چگونه می توان خود را محبوب خدای مهربان نمود؟

راه محبوب شدن را امام علی علیه السلام همو که راه های آسمان را بهتر از زمین می شناسد بیان نموده و فرمود:


صدقه و صله رحم گناهان انسان را پاک و او را پیش خداوند محبوب می گرداند.

این دوکار ابتدا موانع نزدیکی و تقرب به خداوند یعنی گناهان را از بین برده و سپس انسان را محبوب خدای مهربان می گرداند. صدقه عطر خوش بوی محبوب کننده است.

در بین این دو راه محبوب شدن، صله رحم را تنها در ایام حیات خود می توان به جا آورد. اما صدقه ویژگی قابل توجهی دارد و آن اینکه می توان صدقه را از محدویت زمان عبور داد. صدقه حتی پس از مرگ نیز می تواند جریان داشته باشد. حتما می پرسید چگونه؟ مگر می شود بعد از مرگ نیز صدقه داد؟ آری می شود. راهش وقف است. وقف صدقه ای جاریه است که می تواند تا قیامت امتداد یابد.

امتیاز برجسته وقف این است که هر لحظه اش صدقه است. از این رو در هر لحظه و آن، اسباب تقرب به خدا و محبوب شدن پیش او را فراهم می کند هر چند که صاحبش که همان واقف باشد، سالیان سال رخت از دنیا بسته باشد.

کسی که وقف می کند، هم اسباب پاک شدن از گناهان خود را تا قیامت فراهم نموده است و هم وسیله محبوب شدن خود را.
طبقه بندی: آثار وقف،  چرا وقف کنیم؟، 
برچسب ها: وقف، صدقه ماندگار، صدقه همیشگی،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.