بخششی تا آسمان
دلمشغولی‌های وقفی حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ شنبه 5 دی 1394 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()

عشق و محبت به حرف نیست. به عمل است. و گرنه خیلی‌ها هستند که لاف عشق می‌زنند. وادی عشق خداوند هم، ملاک و میزانش عمل است. نمی‌شود دم از عشق و محبت خدا زد، اما عاشقانه پیگیر اوامرش نبود. محب واقعی کسی است که آرزویش امتثال امر مولایش بوده و در انجام کارهایی که پروردگارش را خشنود می‌کند سراز پا نشناسد.

اکنون هرکه در سر عشق خدایش را دارد بیاید که خداوند متعال به بندگانش پیام داده و آنان را به کار مهمی فراخوانده و فرموده است: وَتَعَاوَنُواْ عَلَى الْبرِّ وَالتَّقْوَى،در نیكوكارى و پرهیزگارى با یكدیگر همكارى كنید.
آری خداوند مهربان، از بندگانش خواسته است تا در انجام کارهای نیک و اعمال صالح، دست در دست هم گذاشته ومتحد،یکدل و یکرنگ شده و با مشارکت همدیگر، در تعاونی خداوند مهربان عضو شوند.
حال که قرار است، مومنین و عاشقان خدا، گِرد هم آیند و کاری جانانه انجام دهند، باید زرنگی نمود و بهترین ها را انتخاب نمود.

یکی از بهترین کارها که می‌توان با مشارکت همدیگر انجام داد وقف است. چرا که وقف، عمل صالحی است که ماندگار و همیشگی است. انجامش لحظه‌ای، اما آثارش می‌تواند تا ابد ادامه داشته باشد. کار خیر و نیکویی است، که همیشه جریان داشته و هر لحظه‌اش نیکوکاری است. اصلا برای لبیک به امر "وَتَعَاوَنُواْ عَلَى الْبرِّ "خداوند متعال، چه کاری بهتر از وقف. وقف، لبیکی جاودان و ماندگار به اراده و خواست معشوق و امتثال همیشگی امر خداوند است. هر لحظه اطاعت کردن و انجام دادن امر خداست. لحظه به لحظه کارکردن برای خدا و خدایی زندگی کردن است.

وقف مشارکتی که در آن،

جمعی از عاشقان خدای مهربان جمع شده و برای رضای خاطر حضرت دوست، دست در دست هم نهاده و ملکی را وقف کنند، هم نشان از نیکوکاری واقفان دارد وهم نشان از همدلی، همرنگی و برادری مومنان دارد که خداوند در وصفشان فرمود:" إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ " و هم اجابت دستور تعاون و همکاری خداوند متعال است.

وقف مشارکتی، راهی است برای عضویت دائم در تعاونی خداوند متعال است. مسیری همیشگی برای نیکوکاری است که واقفین این عرصه برای همیشه در آن راه، سیر می‌کنند.

حال که اینگونه است، بجاست که مومنین و خیراندیشان گردهم آمده و برای امتثال پروردگار مهربان، عزم خود را جرم نموده و هرکس به اندازه توان خود، قدمی بردارد.

برای تسهیل در انجام وقف مشارکتی، می توان گروه های مختلف با نقاط مشترک گرد هم آیند و هرآنچه از دستشان می آید را در طبق اخلاص گذارند. در این زمینه می‌توان گروه های فامیلی، دوستان، همکاران، همشهری‌ها و هم‌محله‌ای ها، همکلاسی ها،و... را در نظر گرفت.

وقف فامیلی یکی از راهکارهای وقف مشارکتی است. افراد یک خانواده می توانند گِرد هم آیند و نیازی از نیازهای روز جامعه را هدف قرار داده و همگی باهم برای آن کار خیر، ملکی را خریداری نموده و وقف کنند.
همکاران و هم‌صنفان نیز می توانند به فراخور شغل و حرفه خودکاری اینچنین انجام دهند و به جمع خود رنگ و بوی برادری الهی دهند.

برای وقف مشارکتی لازم نیست همه پول نقد داشته باشند. در این کار می شود، زمین را کسی هدیه کند و مصالح ساخت و سازش را بقیه افراد به اندازه توان خود تامین نمایند. یکی آهن، آن دیگری سیمان، آن دیگری آجر و آن دیگری... و اینگونه خانه ای را بنا نموده و برای هر نیت خیری که دارند وقف نموده و نام خود را در زمره واقفین و اعضای همیشگی تعاونی خداوند متعال ثبت نمایند. حتی عده‌ای می‌توانند در این بین حرفه وفن خود را به میدان بیاورند. بنا، لوله کش، برق کار و... هر کدام به نوعی می‌توانند بیایند و در این امر خیر شریک شوند.
در این عرصه، راه برای همگان باز است و حتی آنها که از فیض مشارکت در ساخت جامانده اند، می‌توانند با تجهیز و تامین وسایل مورد، در این تعاون الهی مشارکت نمایند. مثلا اگر ساختمانی را برای درمانگاه ساخته و وقف نموده‌اند، می توان با تهیه و وقف تجهیزات پزشکی در این کار الهی شریک شد. واگر موقوفه مدرسه است، با وقف میز و صندلی، وسایل آزمایشگاه و کارگاه، واگر موقوفه مسجد و حسینیه است، با وقف فرش، وسایل گرمایشی و سرمایشی، دستگاه صوتی. اگر موقوفه کتابخانه است، با وقف کتاب، قفسه های کتاب، رایانه و میز مطالعه. و اگر ...

اکنون هر که می خواهد، به عضویت دائمی تعاونی خداوند متعال درآید، بسم الله، تا فرصت باقی است بشتابد و اینگونه نام خود را در این فهرست ملکوتی ثبت نماید.
طبقه بندی: مشارکت همگانی در وقف،  وقفِ آسان، 
برچسب ها: وقف مشارکتی، راهی برای واقف شدن، همه می توانند واقف شوند،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.