تبلیغات
بخششی تا آسمان - تشکر از واقف، تشکر از خداست!
بخششی تا آسمان
دلمشغولی‌های وقفی حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 14 دی 1394 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()

آدمی‌زاد، ذاتا در برابر کسی که به او خوبی و احسان نموده فروتن و شکرگزار بوده و این روحیه شكر و سپاس، از زیباترین و بارزترین ویژگی‌های انسانی است. شکر و سپاس نیز، در درجه اول مخصوص پروردگار عالم است که تمام نعمت ها، همه از جانب اوست. اما باید توجه نمود که شکر به همینجا ختم نمی شود. می بایست از مأموران الهی، همانها که خدا کارهای خیر را به دست آنان جاری می سازد نیز تشکر نمود. شكرگزاری از آنها كه واسطه انتقال نعمتهای الهی هستند، وظیفه‌ای است که پیامبراعظم صلّی اللَّه علیه‌وآله امتش را به آن مکلف نموده و فرمود: آنکه از مردم (درقبال احسانشان) تشکر نکند، شکر خدا را بجا نیاورده است.

البته کسانی که برای دیگران کار نیکی انجام می دهند، غیر از سپاس، به گردن انسان حق نیز دارند. امام سجاد علیه السلام می فرمایند:

حق کسی که بر تو احسان کرده این است که از او سپاسگزار باشی و به یاد آن خوبی و نیکی که در حق تو کرده، باشی. با گفتار نیک و با بیان نیکو، این خوبی‌های او را منتشر بکنی. وقتی که با خدا خلوتی دارید، در خلوت خود او را خالصانه دعا کنید. اگر چنین کردید سپاسگزار او هستید و حق لطف او را آشکارا و نهان ادا کرده‌اید. در ادامه می فرمایند: چون برای شما میسر شد درصدد جبران آن برآیید . اگر موقعیت و فرصتی پیش نیامد منتظر آن فرصت باشید که بتوانید جبران کنید.
حضرت در ادامه می فرمایند: اگر این چهار کار را انجام دادید، (یعنی به زبان از او تشکر کردید ، خوبی او را منتشر کردید ، در ذهن خود یاد خوبی های او بودید و در خلوت خود نیز او را دعا کردید)، نام شما در زمره شاکرین ثبت می گردد. اشاره ی حضرت در اینجا به این آیه قرآن است که می فرماید: ان الله یحب الشاکرین، خدا انسان های شاکر را دوست دارد.

با این مقدمه معلوم می گردد ، از جمله کسانی که می بایست قدردان آنها بوده و برایشان دعا نمود و یاد و خاطره آنها را زنده نگه داشت واقفین خیراندیش هستند. همانان که با ایثار و از خودگذشتگی، بندگان خدا را بر خود مقدم داشته، از مال و ثروت خود چشم پوشیدند تا بتوانند برای دیگران کاری انجام دهند.

با این بیان، هر کس به هر میزان، از برکات و منافع موقوفه‌ای بهره‌مند می‌گردد، می‌بایست از واقف خیراندیش هم تشکر نماید و هم حقش را ادا کند.
طبقه بندی: آثار وقف، 
برچسب ها: حق واقف، تشکر از واقف، ادای حق وقف،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.