تبلیغات
بخششی تا آسمان - دست واقف را بفشاریم!
بخششی تا آسمان
دلمشغولی‌های وقفی حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 28 دی 1394 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()

چند کلام خودمانی با همسایگان محترم بیمارستانی که قرار است روزی افتتاح شود!

انصاف هم خوب چیزی است. وقتی کسی دست دوستی، خدمت و نوعدوستی به سوی ما داراز کرده، باید دستش را به گرمی بفشاریم و ما نیز در راه پیشبرد اهدافش تا آنجا که می توانیم به یاری اش بشتابیم.
واقف خیراندیش، مرحوم ابوالحسن عمید نوری ۵۰ سال پیش زمینی به وسعت ۵ هزار و ۳۴۴ متر در یکی از خیابان های فرعی خیابان شهید مطهری تهران را وقف بیمارستان نمود. البته در آن زمان اصلا آنجا هیچ خانه ای نبوده و بعدها افرادی با اطلاع از اینکه این زمین وقف ساخت بیمارستان است در اطراف آنجا ساخت و ساز نمودند. در واقع در آن مکان بیمارستانی بالقوه وجود داشته است که در حوالی آن بافت مسکونی پدیدار شده است.
آن واقف خیراندیش با اینکه می توانست خودش از زمینش استفاده کند و یا برای فرزندان و نوادگانش به جای بگذارد، اما با نگاه و همت بلندی که داشت، با ازخودگذشتگی و ایثار، مردم و همنوعان خود را دیده و آن را وقف ساخت بیمارستان نمود.

اکنون که پس از گذشت نیم قرن از آن عمل خیر، مسئولین سازمان اوقاف عزم خود را جزم نموده و با اخذ مجوزهای لازم از وزارت بهداشت و شهرداری تهران، تصمیم به ساخت بیمارستان 180 تختخوابی فوق تخصصی سوانح و سوختگی نموده، بی انصافی است که ما مصالح عمومی را نبینیم و به تنها به فکر منافع و آسایش شخصی خود باشیم.

البته در این رابطه باید به چند نکته توجه کنیم:


اول:  امروزه یکی از مشکلات و کمبودهای حوزه درمان و سلامت در جامعه بیمارستان تخصصی سوانح و سوختگی است. تا آنجا که سالانه ۲۵ هزار حادثه منجر به سوختگی در کشور رخ داده و در حال حاضر با کمبود ۲ هزار تخت بیمارستانی و ۴۰۰ تخت ICU سوختگی مواجهیم.

دوم: یکی از نگرانی های همسایگان آن منطقه نسبت به ساخت بیمارستان، بحث پسماندهای بیمارستانی، بهداشت و بیماری های احتمالی از سرایت آلودگی هاست. که در این زمینه باید گفت، متخصصین و کارشناسان خبره وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، قبل از صدور مجوز برای ساخت هر بیمارستانی تمام جوانب کار را سنجیده و سپس اقدام به صدور مجوز می نمایند که با این حساب هیچ جای نگرانی در این مورد وجود ندارد.

سوم: حادثه خبر نمی کند و برای همه محتمل است. هرکدام از ما نیز در معرض حادثه و سانحه ایم. آن وقت است که دنبال نزدیکترین بیمارستان و درمانگاه می رویم. آن وقت است که قدر نزدیک بودن بیمارستان را دانسته و از مشکلات همسایگی بیمارستان گله و شکایتی نمی کنیم. حال که اینگونه است، بیاید خود را جای کسانی بگذاریم که به بیمارستان نیاز دارند و این سوال را از خود و وجدان بیدارمان بپرسیم چرا باید مانع ساخت چنین بیمارستانی شویم؟

چهارم: آنگونه که در اخبار دیدیم و شنیدیم، برخی از همسایگان محترم نسبت به سرو صدای ایجاد شده برای ساخت و ساز بیمارستان گله مند بودند، که باید از ایشان پرسید مگر این سروصداها، موقع ساخت و ساز منازل شخصی ما وجود نداشت؟ مگر هر روز در کوچه پس کوچه های شهرمان، صدای تخریب منازل فرسوده و تجهیزات ساختمانی و... را نمی شنویم؟ چرا آنجا اعتراض نمی کنیم و...

پنجم: نگرانی برخی از همسایگان محترم نیز، دغدغه ارزان شدن ملک و مسکن آنها به خطر ساخت بیمارستان در آن منطقه است. در این رابطه باید به ایشان خاطرنشان نمود که آن واقف خیراندیش قسمت عمده ای از دارایی اش را بدون هیچ چشمداشتی برای رفاه حال همنوعانش بخسید، حال بی انصافی است که ما از ترس احتمال ارزان شدن منازل خود، به ساخت این بیمارستان اعتراض کنیم.

ششم: یکی دیگر از دغدغه های اهالی محترم آن منطقه، ایجاد ترافیک در محدوده منازل خود هستند که باید گفت، مسدولان محترم شهرداری که مجوز ساخت چنین بیمارستانی را صادر نموده‌اند، تدابیر لازم و پیش بینی‌هایی را برای این مسئله در نظر گرفته و پس از کارشناسی های تخصصی اقدام به ساخت مجوز نموده‌اند.

نکته آخر: اکنون که قرار است با فداکاری آن واقف مرحوم، این زمین به بیمارستان تخصصی سوانح سوختگی در ۱۰ طبقه فوقانی و ۵ طبقه زیر زمین و پارکینگ تبدیل شود و خیرین نیز برای کمک به ساخت چنین بیمارستانی که یکی از کمبودها و ضرورت های این مرزوبوم است، بیایید با کمی مهربانی نه تنها مانع این کار خیر و خداپسندانه نشویم، بلکه گوشه ای از کار را دست بگیریم و در حد توان خود به این امر خیر کمک کنیم.

 
طبقه بندی: وقف و امور خیریه،  وقف برای خدمت به بیماران،  موقوفه خواری،  مشارکت همگانی در وقف، 
برچسب ها: حاشیه های احداث بیمارستان موقوفه، به فکر واقف باشیم،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.