بخششی تا آسمان
دلمشغولی‌های وقفی حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 28 اردیبهشت 1395 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()

سخن زیبا و پر معنایی گفته‌اند که؛ قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود. یک قطره از سویی، ممکن است کاری از دستش بر نیاید و نتواند گرهی باز کند، اما وقتی دست در دست قطره های دیگر گذاشت و دریا شد،کارستان می شود. از سوی دیگر، قطره تا وقتی قطره است، امکان فناشدنش زیاد است. اما وقتی دریا شود، ماندگاری و دوامش بیشتر می شود.

مثال قطره و دریا، حکایت حال بسیاری از انسان‌هاست. خیلی‌ها عاشق نیکوکاری‌اند و دل در گرو انجام کارهای خیر داشته اما، توان مالی چندانی ندارند که این آرزویشان را به عمل تبدیل کنند. نمی توان آنان را به جرم نداشتن ثروت کافی از نیات بلند و افکار خیرخواهانه‌شان بازداشت. اینجاست که می‌بایست راهکار همدلی و تعاون را پیش پای آنها گذاشت و با گردهم آوردن این بزرگ اندیشان، حول یک نقطه مشترک، هم آنها را به آرزویشان رساند و هم، راهکاری ویژه برای رسیدن به کارهای بزرگ و تاثیرگذار پیش روی آنان قرار داد.

 وقتی نیز در جستجوی کارهای بزرگ، تاثیرگذار و ماندگار که باشی، لاجرم به وقف خواهی رسید، که کاری بس بزرگ، ماندگار و خداپسندانه است. چراکه وقف میراثی ماندگار است. می تواند نیک اندیشی، خیرخواهی، صفا و مروّتِ واقف را در صفحه تاریخ ثبت کند تا همگان از کار خوب او بهره ببرند و به خوبی او را یاد کنند. وقف هم نام و هم کار خوب انسان را باهم حفظ می کند.

می توان با این راهکار، عاشقان خداجو را زیر خیمه وقف مشارکتی گِرد هم جمع نمود و افتخار واقفی را نصیب تک تک آنان نمود. با وقف مشارکتی می‌توان امکانی را فراهم نمود تا هر یک از مومنین خیراندیش به اندازه وُسع و توان مالی خود در وقف ملک و خانه‌ای نقش ایفا نمایند.

با این راهکار،

 اعضای یک خانواده، جمع دوستان و همکاران، اصناف و افراد یک گروه کاری، ورزشی، فکری، هنری و... می توانند برای نیت و هدفی، ملکی را در نظر گرفته، قیمت آن را برپایه ای که در حد توان افراد گروه باشد تقسیم نموده و هرکدام به اندازه توان خود، هزینه خرید یک یا چند سهم را تقبل نموده و پس از خرید تمام سهام، آن را وقف نمایند و اینگونه با قطره قطره سهام خود، دریایی ماندگار از خود به نشان بگذارند. 

برای وقف هم می توان نیات و انگیزه های مختلفی را در نظر گرفت که در این میان وقف برای حوزه سلامت و درمان یکی از بهترین وقف هاست. چرا که سلامتی و تندرستی از ضروری‌ترین نیازهای بشر است و خدمت در این عرصه نیز یکی از بهترین کارهاست. پاداش فراوانی هم دارد. رسیدگی و خدمت به بیماران آن قدر ارزشمند است که پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله فرمودند: كسی كه برای برآوردن نیاز بیماری تلاش‏كند، خواه نیاز او برآورده شود یا نه همانند روزی كه از مادر متولد شده است از گناهان ‏پاك می‏گردد.

با این بیان وقف برای بیماران و خدمت در حوزه سلامت و درمان، از ارزشمندترین وقف ها محسوب می‌شود. چرا که چنین وقفی، نه فقط، مهربانی به یک یا چند نفر، و نه تنها برطرف نمودن گرفتاری چند خانواده و چند بیمار، که رسیدگی و مهربانی به خیل عظیمی از عائله خداوند بوده و باعث تقرب و نزدیکی روز به روز واقفین خیر اندیش به پروردگار عالم می شود. خدمت در عرصه سلامت، جهاد مقدسی است كه می‌تواند كار خیر  بشردوستان را تا زمان حیات انسان‌هایی كه از عمل صالح او بهره می‌برند، امتداد بخشد.

وقف برای برطرف نمودن مشکلات درمانی بندگان نیازمند پروردگار، نهر و چشمه محبت است که محبت خدای مهربان را به سوی واقف روانه می سازد. حتی آن زمان که او چشم از دنیا بسته و در غربت و تنهایی برزخ گرفتار شده و بیش از هر زمانی به همراه و همرازی مهربان و دلسوز نیاز دارد، چشمه جوشان وقفش نوید نگاه مهربان و همراهی پروردگار را برای او به ارمغان می‌آورد.
طبقه بندی: وقف و امور خیریه،  وقفِ آسان،  وقف برای خدمت به بیماران،  مشارکت همگانی در وقف، 
برچسب ها: وقف مشارکتی، تعاون در وقف، وقف برای درمان،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات