بخششی تا آسمان
دلمشغولی‌های وقفی حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 14 تیر 1395 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()

آدمی‌زاد مسافری است که چند صباحی فرصت زیستن در دنیای خاکی به او داده شده تا زاد و توشه منزل و جایگاه همیشگی و ابدیش را بردارد. چند روزی به او مهلت بودن در باغ و بوستان دنیا را به او داده‌اند تا برای خانه ابدی خود میوه‌های نیکی وحسنات را بردارد و با خود به سرای دیگر برد.

انسان زیرک نیز، در این فرصت محدود زندگی دست به کارهای بزرگی می‌زند تا بیشترین محصول را درو کند و کوله بار خویش را هرچه می‌تواند سنگین‌تر کند.

 در میان تمام کارهایی که می‌توان انجام داد، خدمت به دیگران اجر و پاداش فراوانی دارد. سودرسانی به دیگران در پیشگاه حضرت دوست آنچنان ارزشمند است که در قلّه ارزش‌ها و درکنار ایمان به پروردگار شمرده شده است. خدمت به مردم، آنقدر بافضیلت است که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود:

دو خصلت است که چیزی بالاتر از آن دو نیست:یکی ایمان به خدا،دیگری سود‌رساندن به بندگان خدا.

و در جایی دیگر که از پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله پرسیدند: خدا چه کسی را بیشتر دوست دارد؟ فرمود: کسی که برای دیگران سودمندتر باشد.

برای سودرسانی و خدمت به مردم نیز راه‌های زیادی وجود دارد. اما در بین همه کارها، باید جستجو کرد و ضروری‌ترین نیازها را پیدا نمود. در بین تمام راه های خدمت به همنوعان، خدمت و تلاش در عرصه سلامتی و تندرستی و کمک به بیماران از ارزش و اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. تا آنجا که تلاش برای برآوردن نیاز یک بیمار را عامل پاک شدن از گناهان قرار داده شده است.

رسیدگی به بیماران و برطرف نمودن حوائج  آنها آنقدر ارزشمند است که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می‌فرمایند: هرکس برای برآوردن نیاز بیماری بکوشد، چه آن را برآورده سازد و چه نسازد، مانند روزی که از مادر زاده شده، پاک می شود.

برای خدمت به بیماران نیز، عرصه‌های مختلفی وجود دارد که در بین آنها،

خدمت به بیماران روحی و روانی، هم از ضرورت وهم از پاداش بیشتری برخوردار است. چرا که این بیماران از مظلوم‌ترین بیمارها هستند و گرد و غبار این مظلومیت ومحرومیت بر خانواده های آنان هم نشسته است. خانواده های این بیماران از سویی در مسئله دارو و درمان بیمارانشان دچار مشکل هستند و در بسیاری از موارد از زیر چترهای حمایتی بیمه‌ها بیرون بوده و ازسوی دیگر، نگهداری و پرستاری از آنها نیز شرایط سختی دارد و خود قصه‌ای است که سر دراز و هزینه‌های گزافی درپی دارد.

از طرفی نگاه ناعادلانه برخی به این بیماران و نیشخندهای جاهلانه برخی دیگر، روحیه خانواده هایشان را خراب و خاطرشان را مکدر و در برخی موارد موجب منزوی شدن آنان می‌گردد. از طرفی نیز خیلی‌ها باورشان نمی‌شود این چهره های معصوم و مهربانی که به همه لبخند می زنند، از کسی ناراحت نمی شوند و حتی از کسانی که تحقیرشان می کنند نیز کینه ای به دل نمی گیرند، بیمارند و نیاز به درمان، پرستاری و تیمار دارند.

برای همین است که رسیدگی،توجه و خدمت به این بیماران و خانواده های آنان از ازرش فوق العاده ای برخوردار است. از این رو می باست برای آنان قدمی برداشت،  کاری نمودو باری را از دوش خانواده های آنان برداشت.

اصلا" مگر می‌شود ادعای ایمان نمود اما دغدغه اینگونه افراد را نداشت. کسی که نسبت به مشکلات این افراد بی‌دغدغه است از دایره مومنین خارج است. مومن با عاطفه و مهربان است. باید نسبت به دیگران احساس مسئولیت کند، در درد و مصیبت آنها شریک، و غمخوار باشد.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می‌فرماید:

مؤمنان از نظر مهرورزی و عطوفت نسبت به یکدیگر مانند یک پیکرند که هر گاه عضوی از آن دچار درد می‌شود سایر اعضا از راه تب و بیداری و ناراحتی همدردی خود را با آن عضو ابراز می‌دارند و به کمکش می‌شتابند.

از این رو مومنین باید برای برادران و خواهران خود دلسوز باشند. باید برای کم کردن مشکلات آنها تلاش کنند. این یک وظیفه اسلامی و انسانی است. بی‌تفاوتی نسبت به مشکلات مسلمانان، انسان را حتی از دایره اسلام خارج می‌کند. پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله این هشدار را بیان نموده و فرمودند:

 کسی که در هر صبحگاهی به امور مسلمانان همّت نگمارد و در اندیشه کارهای آنان نباشد از آنها نیست.

حال که اینگونه است نباید از قافله عقب ماند. باید برای ادای این وظیفه قیام نمود و تا آنجا که می‌توان کاری کرد.

اما در میان کارهایی که در این زمینه می‌توان انجام داد، راهکاری راهگشا وجود دارد که می‌تواند مشکلات بسیاری از این دست را برطرف نماید. این راهکار، راه علاجی ماندگار است که می‌تواند گره مشکلات افراد زیادی را برطرف نماید. نسخه این درد "وقف" است.

وقف برای حمایت از بیماران روحی و روانی، راهکاری ماندگار برای زدودن غبار محرومیت و غربت از سر و روی چنین افرادی است. گامی موثر و همیشگی برای خدمت به این دست از بیماران است. با چنین وقفی می‌توان حتی به کسانی که هنوز به این بیماری مبتلا نشده و یا هنوز پا به عرصه وجود نگذاشته‌اند خدمت نمود و چتر مهربانی و عطوفت خود را بر سر آنان گشود.

با وقف برای حمایت از خانوداه‌هایی که بیمار روانی دارند، می‌توان عطوفت و مهربانی را برای آنان به ارمغان آورد و دست مهربانی و یاری خویش را برای همیشه به سوی آنان دراز نمود.

با وقف برای خدمت به بیماران روحی و روانی می‌توان تا ابد در زمره خدمتگزاران بندگان  خدا قرار گرفت و اینگونه بهترین پاداش ها را از بوستان دنیا چید و حتی پس از مرگ نیز، راهی برای بهره بردن از این خدمت جاودانه برای خود پیش‌بینی نمود.
طبقه بندی: وقف و امور خیریه،  وقف برای خدمت به بیماران، 
برچسب ها: وقف برای بیماران روحی و روانی، وقف و سلامت،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات