بخششی تا آسمان
دلمشغولی‌های وقفی حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ جمعه 30 مهر 1395 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()

پیاده روی اربعین، تجلی عشق و عاطفه است. مهربانی و عطوفت است که آنجا موج می زند. در مسیر رسیدن به کربلا، عشق است که قدم ها را به حرکت وا میدارد. شور حسینی است که به بدن ها و گام های خسته جان می بخشیده، قلوب عاشقان را محبت مولایمان حسین طراوت می دهد. روزها و مسیرهای پیاده روی اربعین، لحظه لحظه اش، عشق و دلدادگی است. وقتی در آن مسیر پا می‌گذاری انگار حیاتی دوباره یافته‌ای. آنجا تازه معنی این حدیث را می فهمی که پیامبر عزیزمان صلی الله علیه وآله فرمود: اِنَّ لِقَتْلِ الْحُسَیْنِ علیه السّلام حَرارَةً فى قُلُوبِ الْمُؤمنینَ لا تَبْرَدُ اَبَداً؛ براى شهادت حسین علیه السلام ، حرارت و گرمایى در دلهاى مؤمنان است كه هرگز سرد و خاموش نمى شود. صحنه عجیبی است. رنگ، زبان و نژادها مختلف و متفاوت، اما همه همدل و همنوا، یک صدا ندا می دهند: لبیک یا حسین. آنجاست که انگشت حیرت بر دهان می گیری و با خود می گویی این حسین کیست که عالم همه دیوانه اوست! اصلا عشق به او فراتر از مرزها و جغرافیاست. حتی فراتر از دین و مذهب. عشق حسین همه را پای پیاده تا کربلایش می کشاند. جاذبه محبت اربابمان تمام عادات و قوانین مادی را به هم ریخته و برهمه دلها حکمفرمایی می کند. اگر تمام عالم جمع شوند و تمام داراییشان را خرج کنند نمی توانند اینچنین عاشقانی را گردهم جمع کنند. اما مولایمان حسین علیه السلام را بنگرید که با دلها چه کرده است که واله و شیدا، نه سرما می شناسند و نه گرما. نه خستگی برایشان معنا دارد و نه بی خوابی.

از زاویه ای دیگر نیز اگر به همایش عظیم پیاده روی اربعین می نگریم در می یابیم که این حرکت با ظهور امام زمان علیه السلام بی ارتباط نیست. مگر نه اینکه وقتی مولایمان ظهور می نمایند خود را به نام حسین ابن علی علیهماالسلام معرفی می نمایند. و لازمه این کار نیز آن است که جهانیان حسین علیه السلام را بشناسند و برای معرفی امام حسین علیه السلام چه زمانی بهتر از اربعین که از سراسر جهان عاشقان را به سوی خود جذب می کند.

از این رو، این فرصت بی نظیر را می بایست مغتنم شمرد و تا آنجا که می توان کمر خدمت برای برگزاری باشکوه تر این فرهنگ بست. در این میان که هر کسی و هر طیفی عاشقانه آنچه که در کف دارد را تقدیم زائران مولایش می کند، واقفان سلامت نیز می توانند در راه اعتلای فرهنگ عاشورا و اربعین گامی مهم و اساسی بردارند.

برای این کار می توان

ملک، خانه یا یک مکان تجاری را به نیت خدمت به زائرین اربعین وقف نمود تا از درآمد و منافع آن برای خدمت در عرصه سلامت و درمان زائرین استفاده نمود.

می توان با وقف برای سلامتی و درمان زائرین اربعین، پشتوانه ای مادی برای گروهای جهادی پزشکی مهیا نمود تا آنان به راحتی بتوانند در مرزها و در مسیرهای پیاده روری زائرین به سوی کربلا، موکبی برپا نموده و در راستای درمان و مداوای بیماران این مسیر خدمت نمایند.

می توان با وقفی اینچنین، در مسیر تردد زائرین درمانگاه و بیمارستان بنا نمود. واقفان سلامت می توانند با وقف تجهیزات پزشکی برای زائران اربعین توفیق خدمت به زوار کربلا را مهیا و نام خود را در زمره خادمین مولایمان حسین علیه السلام ثبت نمایند.

با وقف برای درمان زائرین اربعین می توان به کمک مصدومان احتمالی این رویداد عظیم پرداخت و چتر حمایت و مهربانی خود را بر سر آنان گشود.

با وقف برای سلامتی و تندرستی زائران اربعین می توان تجهیزات و لوازم بهداشتی و درمانی بسیاری از زائران این مسیر را تامین و شرایط را برای حضور افراد بیشتری آماده نمود. می توان حتی زمینه را برای حضور افراد کم توان، معلول و بیماران جسمی و حرکتی فراهم نمود. می توان از منافع چنین وقفی تعداد قابل توجهی ویلچر برای در راه ماندگان، افراد مسن و بیماران تهیه نمود تا آنان نیز بتوانند خود را به کعبه عشق برسانند.

چنین کاری پاداش عجیب و فراوانی دارد. از سویی واقف با این عمل صالحش از پاداش وقف که پاداشی همیشگی است و حتی پس از مرگ واقف نیز ادامه خواهد داشت بهره مند می گردد و از سوی دیگر، از پاداش خدمت به بیماران منتفع می گردد که خود این کار پاداش بی نظیری است. از طرفی نیز نام واقف در زمره خادمین مولایمان حسین علیه السلام ثبت می گردد که این خود افتخاری بس بزرگ است که پاداشش را تنها خدا می داند.

البته برای رسیدن به این افتخار خیرین سلامت می توانند دست در دست هم نهند و باهمدیگر اقدام به وقف مشارکتی نمایند. درمانگاه و بیمارستان بسازند و یا ملکی را وقف نمایند که منافعش برای خدمت در عرصه سلامت، دارو و درمان زائران اربعین هزینه شود.  
طبقه بندی: وقف و درمان،  وقف و اهل بیت علیهم السلام،  وقف و امور خیریه،  وقف برای زیارت،  وقف، عاشورا، محرم، 
برچسب ها: وقف برای اربعین، وقف برای خدمت به زائرین اربعین، وقف و درمان،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic