بخششی تا آسمان
دلمشغولی‌های وقفی حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 3 بهمن 1397 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()


انسان، اشرف مخلوقات است و جایگاه ویژه‌ای در نظام آفرینش دارد. از این‌رو، هرگونه تلاش برای برآوردن نیازهای او، در پیشگاه خالق هستی، ارزشمند و مشکور است. تا آنجا که از سویی تلاش برا ی رفع نیازهای او باعث می‌شود انسان جایگاه ویژه‌ای نزد خداوند متعال پیدا کند. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: مردم به منزله عیال خداوند مى‌‏باشند، دوست داشتنى‏‌ترینِ خلق پیش خدا کسى است که به مردم نفع برساند. از سوی دیگر، بی‌توجهی به خدمت به دیگران، آدمی را از دایره مسلملنان خارج می‌کند.  پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: من أصبح لایهتم بامور المسلمین فلیس بمسلم، یعنی اگر کسی دغدغه خدمت به مسلمین و رفع گرفتاری‌ها و برآوردن نیازهای آنان را نداشته باشد، نمی‌تواند خود را مسلمان بنامد. سعدی شیرین سخن نیز چه زیبا این حدیث شریف را به شعر درآورده که؛ تو کز محنت دیگران بی غمی، نشاید که نامت نهند آدمی.

در جامعه اسلامی‌مان، افراد خیر و نیکوکار فراوانی یافت هستند که دل در گرو خدمت به دیگران داشته و هرکدام به نوعی در این عرصه تلاش می‌کنند. از ساخت و وقفِ مسجد، حسینیه، بیمارستان، درمانگاه و مدرسه گرفته تا وقف سالن‌های ورزشی، دانشگاه و مراکز علمی و پژوهشی.

همه این اقدامات، خداپسندانه است و قابل تحسین و تعظیم، که نشان از روح بلند و دل دریایی نیک اندیشان و واقفان خیراندیش دارد. تمام کارهایی هم که صورت گرفته، هم ارزشمند است و هم لازم. اما کافی و تمام کار نیست.

در بین تمام خدمات و کارهای خداپسندانه، جای خالی یک اقدام بسیار لازم و ضروری، مشهود است. و البته بسیار با ارزش که در پیشگاه الهی نیز قطعا پاداش فراوانی خواهد داشت. آن خدمت بزرگ و پرارزش، 

احداث و وقف سرویس‌های بهداشتی است.

استفاده بهنگام از سرویس بهداشتی، یکی از اولیات زندگی افراد است که متاسفانه کمبود آن در بسیاری از مناطق شهری ، اماکن عمومی و جاده‌های مواصلاتی به چشم می‌خورد. کمبود و عدم وجود سرویس‌های بهداشتی  و در نتیجه عدم تخلیه به موقع فضولات بدن، خود عامل بسیاری از بیماری‌هاست و خطرات فراوانی برای سلامتی افراد می‌تواند درپی داشته باشد. نگه‌داشتن ادرار لطمات جبران ناپذیری به کلیه‌ها ، مثانه و پروستان می‌زند. دانش امروزی ثابت کرده است که اغلب مشکلاتی همچون سوزش های مجرائی، بی اختیاری ادرار، اختلالات مثانه، ورم پرستات و ... بر اثر حبس ادار است؛ چرا که ادرار خاصیت اسیدی دارد و چنان چه دفع نشود عامل بیماریهای بسیاری است. امام رضا علیه السلام می‌فرماید: هر کس می‌خواهد مثانه‌اش به عارضه‌ای گرفتار نشود، پیشاب (ادرار)خود را نگه ندارد حتی اگر بر پشت مرکب خویش نشسته باشد.

با این بیان، احداث و وقف سرویس‌های بهداشتی، فضیلتی دوچندان دارد، چرا که اولا؛ رفع نیازی ضروری و لازم است، ثانیا؛ خدمتی به عموم مردم و تمام اقشار جامعه است نه فقط عده‌ای خاص. ثالثا؛ با توجه به اینکه رسول اكرم صلی الله علیه و آله فرمودند: برترین عمل‌ها، سخت‌ترین آنهاست، و چه کاری از این سخت‌تر، که کسی از مال و دارایی خود چشم‌پوشی کند، سرویس بهداشتی ساخته و آن را وقف کند که نه اسمی از او باشد و نه عنوانی. نه بیمارستان و مدرسه‌ای ساخته که نام واقف را بالای سردر آن بنویسند و نه، مسجد و حسینیه‌ای که او را دعا کنند.

چنین وقفی ارزشش فوق تصور است. چرا که کاری خالصانه برای خداست. واقف در اوج گمنامی،خدمتی فراگیر و لازم انجام می‌دهد و نقش بسزایی در سلامتی جسم و جان دیگران بازی می‌کند، بی آنکه کسی بداند و یا حواسش به او باشد.

البته همینکه خدا می‌بیند و می‌داند، بالاترین ارزش است. اصلا هرچه اجر است در گمنامی است. در فانی شدن در خداست، خود را ندیدن و تنها برای خدا کار کردن است.

در پایان خوب است یادی کنیم از شهید سیداحمد پلارک. شهیدی که از قبرش بوی گلاب می‌آید و همیشه زائر دارد. می‌گویند شهید پلارک مثل یکی از سربازان پیامبر صلی الله علیه و آله «غسیل الملائکه» بوده است و به همین علت مزار او همیشه خوشبو و عطرآگین است. وقتی هم دنبال چرایی این کرامت و عزتش می‌شوی، می‌بینی افتادگی و خدمت او در سرویس بهداشتی باعث شده چنین کرامتی و چنین رایحه دلنشینی از مزارش دل را مست و مدهوش کند. این شهید بزرگوار، در زمان جنگ در یکی از پایگاه‌های شلمچه، به عنوان یک سرباز معمولی همیشه مشغول نظافت توالت‌های آن پایگاه بود، به طوری که بوی بدی بدن او را فرا می گرفت. تا اینکه در یک حمله هوایی هنگامی که او مانند سایر روزها در حال نظافت بود، موشکی به آنجا برخورد کرده و او شهید و در زیر آوار مدفون می‌شود. پس از این اتفاق هنگامی که امدادگران در حال جمع آوری زخمی‌ها و شهیدان بودند، متوجه بوی شدید گلاب از زیر آوار می‌شوند، پس آوار را کنار زده و با پیکر پاک این شهید که غرق در بوی گلاب بود؛ مواجه می‌شوند. مزار شریف این شهید بزرگوار در قطعه 26، ردیف 32، شماره 22 می‌باشد.
طبقه بندی: وقف و درمان، 
برچسب ها: وقف سرویس بهداشتی، وقف و بهداشت، وقف و محیط زیست،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات