تبلیغات
بخششی تا آسمان - ثلثِ آخر
بخششی تا آسمان
دلمشغولی‌های وقفی حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 4 فروردین 1394 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()

انسان عاقل هیچ فرصتی را کوچک نشمرده و  از تمام آنها استفاده می‌کند. گاهی نتیجه‌ای که انسان از آخرین تصمیم‌گیری‌ها می‌گیرد، سرنوشت یک عمر زندگی را تغییر می‌دهد. آدمی‌زاد می‌تواند با فکری درست و اندیشه‌ای بلند، حتی در لحظات پایانی عمر خویش هم، کاری کند که تمام کاستی‌های زندگی‌اش را جبران کند.

هر کسی در طول زندگی اش، موقعیت های فراوانی برای عمران و آبادی آخرتش دارد. آن فرصت‌ها هر مقدار هم که زیاد باشند، کوتاه‌اند و گذرا. آنها که خورشید عمرشان رو به غروب نهاده به خوبی می‌فهمند که این مجال‌ها چقدر زود می گذرد. قدر این ساعات را ، آنان می دانند که دستشان از دنیا کوتاه شده و التماس می کنند که برای لحظاتی هم که شده به دنیا بازگردند تا شاید عمل صالحی انجام دهند.

از سویی نیز، مرگ خبر نمی کند. کسی نمی داند کجا، کی و چگونه از دنیا می رود. وقتش که برسد، بی‌درنگ باید رخت بربست و حتی لحظه‌ای هم مهلت نمی‌دهد. از این رو باید به فکر چاره‌ای بود. خداوند مهربان، راه چاره را، فراروی بندگانش گذاشته است. فرصتی ویژه به آنان داده، تا قبل از آمدن روز حسرت، بتوانند کاری اساسی انجام دهند وآن، وصیت ثلث اموال است. هر کسی می‌تواند نسبت به یک سوم اموال خود وصیت نموده تا در راهی خداپسندانه هزینه شود و اینگونه کوله بار سفر آخرت خود را سنگین‌تر نماید.

حال که ممکن است وصیت به یک سوم مال، آخرین مهلت انجام کارهای خیر باشد، انسان عاقل و زرنگ

این فرصت را به راحتی از دست نمی دهد و آن را ماندگار می‌کند. کاری می‌کند که همیشگی باشد و بتواند تا قیامت از آن بهره ببرد. اما اینکه چگونه می‌توان وصیت خود را پایدار نمود، پاسخش وقف است، که صدقه‌ای همیشگی است. انسان مومن با درایت و زیرکی می‌تواند وصیت کند که یک سوم مالش را به هر نیت خیرخواهانه‌ای که می خواهد، برایش وقف کنند. و اینگونه تا ابد در حال صدقه، انفاق و سنگین‌تر نمودن نامه اعمال خیر خود باشد. با وصیت به وقف ثلث اموال کارهای بسیار بزرگی می توان انجام داد. می توان ثلث مال را برای ترویج قرآن و معارف دین وقف نمود و اینگونه تا قیامت در زمره خادمان دین قرار گرفت. و یا، به قامت اندیشه خدمت به دیگران لباس ابدیت پوشاند. دغدغه رسیدگی به فقرا و محرومین را می توان با این شیوه برطرف نمود. می‌شود با این کار، عشق به اهل بیت علیهم السلام و عرض ارادت به این خاندان را جاودانه نمود. مسیر علم آموزی و مبارزه با جهل را، با این ابزار می‌شود تا انتها زمان هموار نمود. اهتمام به امور مسلمین، درماندگان، مداوای بیماران، سرکشی به یتیمان و... همه و همه را می توان با این راهکار الهی پایدار نمود. حال هر که می‌خواهد از این غافله عقب نماند و این فرصت را از دست ندهد بسم الله! 

 
طبقه بندی: وصیت به وقف،  وقف ثلث اموال، 
برچسب ها: وقف ثلث اموال، وصیت به وقف،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.