تبلیغات
بخششی تا آسمان - سهام نیکوکاری
بخششی تا آسمان
دلمشغولی‌های وقفی حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 24 اردیبهشت 1392 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()

برخی کارها هستند که از دست مردم عادی بر نمی‌آید. گاهی نیز افراد خاصی که بتوانند آن کارها را انجام بدهند یا وجود ندارند و یا در دسترس نیستند.

فرض کنید در خیابانی یا کوچه‌ای، سنگ بزرگی سر راه رفت‌وآمد مردم قرار گرفته و مشکلاتی را برای همگان بوجود آورده است. سنگ بزرگ است و هیچ‌کس را توان برداشتن آن نیست. آیا باید دست روی دست گذاشت و از خیر برداشتنش گذشت. چاره‌ی کار چیست؟ آیا به مجرد پیدا نشدن فردی قدرتمند، تکلیف ساقط می‌شود؟ بی‌درنگ همگان این مسئله را تأیید می‌کنند که باید همه‌ی افراد برای برداشتن این مانع بسیج شوند و هر کدام زحمت بلند کردن قسمتی از آن را متحمل شوند تا از سر راه مردم برداشته شود.

گاهی مسئله‌ی وقف نیز اینگونه است.

به عنوان مثال، در شهر و منطقه‌ای، برای اسکان ایتام و کودکان بی‌سرپرست مکان خاصی وجود ندارد. مردم آن منطقه هم قدرت خرید و یا تهیه مکانی را برای آنها نداشته، اما خیلی علاقه دارند که برای آنها کاری انجام دهند. در این صورت اگر کل هزینه را به سهم‌هایی تقسیم کنند و افراد به فراخور توان مالیشان به این امر مهم بپردازند، هم مشکلی از مشکلات آن منطقه رفع شده و هم فرصت این عمل خیر به افراد غیرمتمول نیز داده‌ شده است.


مسئله‌ی تسهیل در وقف یکی از کارهای بسیار مهم و باارزش است که باید به آن بیش از پیش پرداخته شود. به طوری که هر کسی با هر توان مالی بتواند افتخار واقف شدن را داشته باشد.

در جامعه‌ی ما افراد زیادی پیدا می‌شوند که علاقه‌ی وافری دارند به اینکه صدقه‌ی جاریه‌ای از خود به یادگار بگذارند اما به سبب مشکلات و توان پایین مالیشان نمی‌توانند به این امر مهم مبادرت ورزند.

آیا درست است که به آنها گفته شود دست از این انگیزه‌ی نیکشان بردارند؟ یا بهتر این است یک برنامه، ایده و طرحی ویژه برای این قبیل افراد تدوین شود تا آنان نیز در این کار مهم شریک شوند.

از این رو باید امکان واقف شدن را برای همگان فراهم و شرایط این فضیلت ماندگار را برای همگان تسهیل شود.

می شود برنامه ای طراحی شود و در اختیار خانواده ها، جمع دوستان و همكاران، اهالی یك منطقه و شهر قرار داد تا به فراخور نیاز منطقه و یا علاقه آنها به وقف گروهی و مشاركتی روی آورند. 

افراد یک خانواده، یا جمعی از دوستان، همکاران و کسانی که علاقه به وقف و انجام امور خیر دارند، می توانند گرد هم آیند، دست در دست هم نهاده و با همدلی و اتفاق نظر، گزینه ای را برای وقف انتخاب نموده و با تقسیم هزینه ساخت در قالب به سهام، هر کدام  با پذیرفتن بخشی از آن، موقوفه ای را بنا و به خیل واقفان بپیوندند.
طبقه بندی: مشارکت همگانی در وقف،  وقفِ آسان، 
برچسب ها: راهکاری برای وقف همگانی، مشارکت عمومی در وقف،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.