تبلیغات
بخششی تا آسمان - شکم هایی پر از آتش
بخششی تا آسمان
دلمشغولی‌های وقفی حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 18 تیر 1392 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()

یک خبر بسیار مهم و قابل تامل!  بعضی افراد هستند که آتش می‌خورند.حتی ممکن است خودشان هم نفهمند.حتماً باورش برایتان سخت است و حتی ممکن است بگویید دروغ است،مگر می‌شود کسی به خودش رحم نکند و آتش بخورد.حتی دیوانه‌ها هم این کار را نمی‌کنند. نه اصلاً نمی‌شود و محال است. اما این خبر را از منبع بسیار موثق و مطمئنی برایتان نقل می‌کنم که در صحت خبرهایش هیچ تردیدی وجود ندارد.آن منبع موثق،  قرآن کریم است که به تعبیر پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله راست ترین سخن، رساترین پند و زیباترین حكایت است. از این رو علاوه بر احترام فراوانی که برای آن قائل هستیم باید با توجه، دقت و عمل به آیات آن، احترام و ارزش واقعی را به این کتاب آسمانی بگذاریم.  خداوند متعال می‌فرماید: إِنَّ الَّذِینَ یَأْكُلُونَ أَمْوَالَ الْیَتَامَى ظُلْمًا إِنَّمَا یَأْكُلُونَ فِی بُطُونِهِمْ نَارًا وَسَیَصْلَوْنَ سَعِیرًا  1 آنان که اموال یتیمان را به ستم می‌خورند شکم خویش پر از آتش می‌کنند و به زودى در آتشى افروخته وارد خواهند شد.


آری آنان که شکم خود را از آتش پر می کنند کسانی هستند که به ناحق به مال یتیم تجاوز می‌کنند و با خوردن این مال که بدترین حرام خوری هاست روح،وجدان،دین و معنویت خود را به آتش می‌کشند.تا جایی که به جنگ با امام معصوم می‌آیند و او را به قتل می‌رسانند. مگر نشنیده‌اید که روز عاشورا امام حسین علیه السلام پر بودن دل‌ها از مال حرام را، علت تاثیر نگذاشتن کلام نورانی و قدسی‌اش، در دل‌های آن سنگدلان دانست؟ البته اگر بیشتر دقت کنیم این نکته را بهتر درک می‌کنیم که آن همه ددمنشی و وحشی گری های آن ملعونان تاریخ نتیجه حرام خوری های مطلق آن  قوم پلید بوده،اما اگر کسی به این نوع حرام خوری آتشین، یعنی خوردن مال یتیم روی آورد عاقبت کارش به کجا می انجامد،خدا می‌داند!  

نکته‌ای که باید خیلی به آن توجه کنیم این است که خوردن مال یتیم چگونه رخ می‌دهد؟آیا خوردن مال یتیم فقط به این است که مالی  به زور از او گرفته شود؟اما فقط این نیست. هر کس در هر شغل و منصبی ممکن است خدایی ناکرده به این گناه بسیار بزرگ مبتلا شود

لذا باید خیلی دقت کرد.مثلاً یک کاسب ممکن است با گران فروختن جنسش به یک یتیم این آتش را ببلعد و دیگری که ممکن است تعمیرکار،بنّا،پزشک و یا راننده تاکسی باشد با دریافت دستمزد اضافه‌ای در مقابل خدمتی که ارائه کرده، شکم خود را به انبار آتشین این مال تبدیل کند.

اما یک نوع دیگری از مال یتیم خوری هست که گناهش هم بیشتر است و آن خوردن موقوفه‌های ویژه ایتام است.چرا که در اینگونه موارد هم موقوفه خواری رخ داده و هم خوردن مال یتیم.

کسی که در موقوفه‌ای که متعلق به ایتام است، و یا اجاره آن صرف ایتام می‌گردد،سکونت دارد و یا در زمینی و حتی در شهر و روستایی که برای ایتام وقف شده منزلی ساخته و اجاره بهای آن را آنگونه که باید پرداخت نمی‌کند، یا به هر نحوی می‌خواهد از زیر بار این وظیفه شانه خالی کند تا شاید اجاره کمتری بدهد تا مال بیشتری جمع کند،در واقع آتشی سوزان را در دل خود پس انداز می‌کند و در قیامت هم در حالی محشور می‌شود که آتشی از درون او زبانه می‌کشد و دود از دهان و بینی و گوش و چشمش بیرون می‌آید، و به این نشانه همه كس او را می‌شناسد كه خورنده مال یتیم است چرا که خوردن مال یتیم از گناهان بسیار بزرگی است كه خداوند وعده آتش بر آن داده است.

البته کسانی هم که متولی موقوفات ایتام هستند هم باید خیلی دقت کنند که خدایی ناکرده با سهل انگاری،گذشت های بی مورد و یا تصرفات بی فایده و کم فایده و یا با اهمال کاری و بی دقتی و... حقی و لو به ظاهر کوچک از اموال ایتام پایمال نگردد که گناهی بس عظیم است و سبب محشور شدن با خورندگان مال یتیم می‌شود.

پی نوشت:

1- سوره نساء آیه 10
طبقه بندی: موقوفه خواری، 
برچسب ها: حرمت موقوفه، خطرات موقوفه خواری،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.