تبلیغات
بخششی تا آسمان - نسخه ای برای خوشبختی
بخششی تا آسمان
دلمشغولی‌های وقفی حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 21 مهر 1392 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()

مردان خدا پرده پندار دریدند

یعنی همه جا غیر خدا هیچ ندیدند

هر دست كه دادند از آن دست گرفتند

هر نكته كه گفتند همان نكته شنیدند

قرآن كتاب سعادت و خوشبختی است. دستوراتش نسخه های شفابخش بشریت است. برنامه ای دقیق است كه عمل به آن راه خوشبختی و سعادت را فراروی انسان قرار می دهد. چشم انسان را به حقایق عالم باز می كند. واقعیت را از تخیل و توهم جدا می كند. آب گوارا را از سراب دروغین باز می شناسد و به انسان معرفی می كند. عمل به قرآن سود خالص است.

از واقعیاتی كه این کتاب آسمانی به انسان معرفی می كند، ناپایداری ثروت ، فرزند و دارایی های دنیا است. قرآن مجید گوشزد می کند که مال و فرزندان انسان، وسیله زینت و آراستگى دنیا و مایه فخر و مباهات مردم هستند، اما چون فناپذیر هستند براى آخرت سودى نخواهند داشت، مگر اینكه از آنها به عنوان مقدّمه و وسیله‏اى براى آباد کردن جهان دیگر، استفاده نمود. از این رو توصیه می کند چون مال و فرزند، ماندگار نیست، پس به چیزی بیندیش و دل ببندید كه باقى است. 1


قرآن مبین، به انسان گوشزد نموده که از زینت های دنیایی باید برای آخرت استفاده نمود. بیان می دارد كه باقیات الصالحات بهتر و نیكوتر است2. از تعبیر باقیات الصالحات معلوم می گردد كه اگر این دو تبدیل به باقیات الصالحات شوند كمال خود را طی نموده و برای انسان بهتر است و گرنه، در حد زینتی دنیایی باقی خواهند ماند.

فرزندان انسان اگر بر مبنای آموزه های دینی تربیت شوند، باقیات الصالحات می شوند و هر عمل خیری که انجام دهند والدین آنها نیز از اجر و پاداش آن بهره مند خواهند شد.

 اما مال را چگونه می توان به باقیات الصالحات و ارزشی ماندگار تبدیل نمود؟

یکی از راهکارهای تبدیل اموال به باقیات الصالحات وقف است.2 وقف یكی از مصادیق و جلوه های زیبای باقیات الصالحات است كه  مال و دارایی را باقی و پایدار نگه داشته و لباس عمل صالح بر اندام آن می پوشاند. وقف، قالبی است که خداوند متعال آن را برای بقاء طراحی نموده است. فانی را باقی می کند. هر مال و ثروتی که در این قالب درآید، ماندگار می شود. هر عمل صالحی که در چارچوب وقف پیاده شود، تداوم یافته و از این رو، لحظه به لحظه خوشه های پاداش الهی را برای انسان به ارمغان می آورد.

وقف ، محافظی است با قدرت نگهدارندگی بالا که دارایی انسان را تا قیامت محفوظ نگه می دارد و صاحبش را تا آن هنگام منتفع می گرداند.

نکته ای که باید به آن توجه نمود این است که وقف نمونه ای بارز از تمام آیات مربوط به انفاق، احسان و صدقات می باشد. از این رو کسی که به افتخار واقف شدن نائل می آید، به تمام این آیات تمسک نموده است.
پی نوشت ها:

1-      مَا عِندَكُمْ یَنفَدُ وَمَا عِندَ اللّهِ بَاقٍ   سوره نحل آیه 96

2-      الْمَالُ وَالْبَنُونَ زِینَةُ الْحَیَاةِ الدُّنْیَا وَالْبَاقِیَاتُ الصَّالِحَاتُ خَیْرٌ عِندَ رَبِّكَ ثَوَابًا وَخَیْرٌ أَمَلًا  سوره کهف آیه 46

3-      إِذَا مَاتَ الْمُؤْمِنُ انْقَطَعَ عَمَلُهُ إِلَّا مِنْ ثَلَاثٍ صَدَقَةٍ جَارِیَةٍ أَوْ عِلْمٍ یُنْتَفَعُ بِهِ أَوْ وَلَدٍ صَالِحٍ یَدْعُو لَه- ارشاد القلوب، ج 1 ص 14 پیامبراعظم صلی الله علیه وآله :  هنگامی که مومنی از دنیا برود پرونده اعمالش بسته می شود مگر در سه مورد: 1- صدقه ای(وقف) که بعد از مرگ نیز جریان دارد 2- علمی که از خود به جای گذاشته و پس از مرگ نیز از آن استفاده می شود 3- فرزند صالحی که برای او دعای خیر می کند.
طبقه بندی: چرا وقف کنیم؟،  آثار وقف، 
برچسب ها: وقف احسان ماندگار، وقف، خدمتی جاودانه،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.