بخششی تا آسمان
دلمشغولی‌های وقفی حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ شنبه 11 آبان 1392 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()


به جانان زنده ام تا عشق جانان دارم اندر دل     

نخواهم مرد چون با دل برم این عشق اندر گل

اهل بیت علیهم السلام شخصیّت هاى بى نظیر عالم آفرینش، آئینه هاى تمام نماى صفات الهى و بندگان شایسته پروردگارند،  که تمام راه هاى بندگى و عبودیت و همه جاده هاى فضیلت و معنویت را با كمال اخلاص طى كرده اند. از این روست که خداجویان و بندگان الهی، باید در همه شؤون زندگى خود، آنان را سرمشق و الگوى خویش قرار دهد . هر که در پی هدایت است و می خواهد در دنیا و آخرت زندگی سعادتمندانه ای داشته باشد باید به آنان اقتدا کند که پیشوایان هدایت، پرچم های پرهیزکاری و پناهگاه مردمان هستند1. اقتدای به اهل بیت علیهم السلام نیز هرچه استوارتر و دقیق تر باشد، بهره بیشتری از سعادت را نصیب انسان می گرداند.

یکی از اموری که اهل بیت علیهم السلام بدان اهتمام و توجه فراوانی داشتند،

مسئله وقف بود. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله که خداوند او را الگویی حسنه معرفی می کند،2 آنقدر با عمل و رفتار وگفتار خویش، به وقف سفارش و تاکید وتشویق می نمود تا وقف در نگاه و منظر مسلمانان صدر اسلام و اصحاب پیامبر از ارزش و اهمیتی بسیار بالا برخوردار شده بود. به طوری که هر کدام از اصحاب، ثروت و تمکنی داشت برای لبیک به دعوت پیامبر به این عمل صالح و ماندگار روی می آورد.

در مکتب اهل بیت پیامبر نیز وقف اهمیت و جایگاه ویژه ای داشت. تا آنجا که امیر مومنان و مولای متقیان علی علیه السلام خود را به سختی های طاقت فرسایی وا می داشت و در تابستان های گرم حجاز به حفر چاه می پرداخت و درست در همان لحظه که تلاشش به ثمر می نشست ، هنوز از چاه بیرون نیامده و عرق جبینش خشک نشده، آن را وقف میکرد. آنهم در زمانی که چاه آب، یکی از پرارزش ترین دارایی ها به حساب می آمد. چه نخل هایی را که به دست مبارک خویش کاشت و به ثمر رسانید و آنها را در راه خداوند مهربان، برای فقرا وقف نمود در حالی که خود برای گذران زندگی، زره خویش را می فروشد، برای دیگران کار می کند و به نان خشکیده ای از جو ، قناعت می کند.

حضرت زهرا سلام الله علیها نیز موقوفات زیادی دارند. آن حضرت با اینکه خود به آنها نیاز داشتند اما دیگران را بر خود ترجیح می دادند. حتی دیگرانی که هنوز پا به عرصه وجود نگذاشته و به دنیا نیامده بودند را بر رفع نیازهای خود و بهره مندی از دارایی خویش مقدم می داشتند.

هر کدام از ائمه دیگر نیز همین گونه رفتار می نمودند. مشتاق بخشش بودند. بخششی پایدار و ماندگار.

آن بزرگواران به اسرار، فضیلت ها و آثار وقف، واقف بودند که اینگونه مشتاقانه به وقف می پرداختند.

اما از سوی دیگر، اقتدای به اهل بیت علیهم السلام هرچه بیشتر و دقیق تر باشد، نزدیکی و تقرب به آنها بیشتر می شود. باید در این زمینه نیز به آنان که بهترین الگوهای بشریت هستند تأسی نمود و خود را شبیه به آن عرشیان فرش نشین نمود. خود آنها فرموده اند؛ که هر کس خود را شبیه قومی کند، از آنان محسوب می شود3. حیف است کسی در امور دیگر به اهل بیت اقتدا نماید اما نسبت به وقف که در نزد ایشان از اهمیت بالایی برخوردار است، غافل بماند. پیروی را باید تمام نمود. اصلا مگر نگفته اند کار را که کرد آن که تمام کرد؛ پس هر کس می تواند با وقف، سنگ آخر بنای اقتدا، پیروی و تشابه به اهل بیت علیهم السلام را بگذارد و لبیکی عاشقانه بگوید، بسم الله...
پی نوشت ها:

1-      مفاتیح الجنان، زیارت جامعه کبیره

2-      لَقَدْ كَانَ لَكُمْ فِی رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ سوره احزاب آیه 21

3-      قال رسول الله صلی الله علیه و آله: مَن تَشَبَّهَ بِقَومٍ فَهُوَ مِنهُمٌ
طبقه بندی: وقف و اهل بیت علیهم السلام،  چرا وقف کنیم؟، 
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.