بخششی تا آسمان
دلمشغولی‌های وقفی حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 29 دی 1392 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()

اى رهروى كه خیر به مردم رسانده‏اى

آسوده رو، كه بار تو بر دوش سائل است

باید آماده شویم. تا دیر نشده و وقت از دست نرفته باید توشه و زاد سفر خود را مهیا و وسایل سفر را کنار بگذاریم. همین امروز و فرداست که قرعه به نام ما در آید و بگویند فرصت ماندن دیگر تمام شده و باید حرکت کنی.

همه ما مسافریم. سفری پیش رو داریم قطعی. آن سفر همان مرگ است که حتمی و همگانی است. هیچ كس را از این سفر معاف نكرده اند. همه طعم این هجرت را می چشند.1 زمان آن هم معلوم نیست. وقتی هم كه زمان یك سفر حتمی معلوم نباشد، عاقل كسی است كه كوله پشتی و توشه سفر خود را آماده كرده باشد تا هر وقت هنگام سفر فرارسید، فرصت برداشتن لوازم مهیا شده را داشته باشد.

سفر نیز، هر قدر مهم و حساس باشد، آماده كردن وسایل و لوازم آن اهمیت بیشتری پیدا می كند. وقتی هم که زمان سفر مشخص نباشد، كنار گذاشتن كوله بار ضروری تر می شود.

وقف، هم خودش عمل خیر و صالحی است و هم یك كوله پشتی پر از خیرات و خوبی هاست. توشه ای است مملو از حسنات. كوله باری است كه می تواند مجموعه ای از  لوازمی كه انسان در این سفر به آن نیاز دارد را در خود جای  دهد. اندوخته ای است كه تا قیامت و هنگامه حسابرسی، صاحبش را همراهی می كند.

وقف، كوله پشتی منحصر به فردی است كه امكانات وی‍ژه ای دارد. كوله باری است كه یك طرف آن در این عالم و یك سوی آن در عالم دیگر باز می شود. دریچه ای است برای ارتباط بین دنیا و آخرت. از میوه های درخت اعمال صالح دنیا می چیند و برای آخرت تحفه و سوغات می فرستد.2

صندوقی است كه نامه حسنات و خیرات را از دنیا دریافت نموده و در سریع ترین زمان به دست صاحبش در عقبی می رساند.پی نوشت ها:

1-      كُلُّ نَفْسٍ ذَآئِقَةُ الْمَوْتِ سوره آل عمران آیه 185

2-      قال رسول الله صلی الله علیه و آله: إِذَا مَاتَ الْمُؤْمِنُ انْقَطَعَ عَمَلُهُ إِلَّا مِنْ ثَلَاثٍ صَدَقَةٍ جَارِیَةٍ أَوْ عِلْمٍ یُنْتَفَعُ بِهِ أَوْ وَلَدٍ صَالِحٍ یَدْعُو لَه- ارشاد القلوب، ج 1 ص 14
طبقه بندی: چرا وقف کنیم؟،  آثار وقف، 
برچسب ها: وقف کوله باری برای قیامت، وقف و برزخ، پاداش همیشگی، حسنه ماندگار،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.