بخششی تا آسمان
دلمشغولی‌های وقفی حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 16 بهمن 1392 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()

در خانه دل ما را جز یار نمی گنجد

چون خلوت یار اینجاست اغیار نمی گنجد

در کار دو عالم ما چون دل به یکی دادیم

جز دست یکی ما را در کار نمی گنجد

باید به سراغ او رفت که از همه کریم تر و مهربانتر است. تجارت با او بهترین و پرسودترین تجارت است. در خیال هم نمی شود تصور كرد. سود محض و خالص است. باورش سخت است اما در مقابل فروش ملکی کوچک و ناچیز، دادن یك باغ و بستان چندهكتاری در بهترین مكان، با تمام امكانات، برای او چیزی نیست. چراكه او دلسوزترین، بخشنده ترین و مهربانترین است و اگر كسی با او تجارت كند چندین برابر آنچه كه استحقاق آن را دارد دریافت می کند.

خودش فرموده: إِنَّ اللّهَ اشْتَرَى مِنَ الْمُؤْمِنِینَ أَنفُسَهُمْ وَأَمْوَالَهُم بِأَنَّ لَهُمُ الجَنَّةَ 1 مال و جان ناقابل را كه خودش به انسان داده می خرد و در مقابل بهشت را می دهد. بهشتی كه فراتر از آنچه در خیال انسان بگنجد در آن پیدا می شود.
یكی از راه های این معامله و تجارت پرسود وقف است. در وقف هم فروش مال به خدا وجود دارد هم فروش جان. واقف از سویی با وقف، مالش را به خدا می فروشد و از سوی دیگر با عبور از خودخواهی و رسیدن به خداخواهی، و جایگزین كردن خشنودی خدا به جای خشنودی خودش، جان خود را به خداوند مهربان می فروشد. البته وقف یك ویژگی دیگر هم دارد كه آن، تجارت لحظه به لحظه و آن به آن است. وقف مثل یک حساب در گردش است، كه واقف هر لحظه با خدا در حال تجارت است و در نتیجه پاداش آن نیز ابدی است.پی نوشت:
(سوره توبه 111 )


طبقه بندی: چرا وقف کنیم؟،  آثار وقف، 
برچسب ها: احسان ماندگار، وقف نشانه بندگی،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.