تبلیغات
بخششی تا آسمان - چتری برای همه
بخششی تا آسمان
دلمشغولی‌های وقفی حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 4 تیر 1393 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()

به جهان خرم از آنم که جهان خرم از اوست 

عاشقم بر همه عالم که همه عالم از اوست

خدمت و سودرسانی به مردم همچون حلوایی است که طعم آن زیر زبان هرکس برود دلش نمی خواهد آن را از دست بدهد. شیرینی و حلاوت عجیبی در روح و جان انسان ایجاد می کند. لذت این حلاوت باعث می شود که در دل، شوق و اشتیاق خدمت به همه ایجاد شود.

باید هم همینطور باشد. چرا که سود رساندن به مردم آنقدر ارزشمند و پربهاست که در کلام اهل بیت علیهم السلام پس از ایمان به خدا از بزرگترین کارها شمرده شده است.1

 برای همین است که مومنان و عاشقان خدای مهربان، دلشان می خواهد سفره ای از احسان و خدمت پهن کنند و تا آنجا که می شود همه را سرسفره کریمانه خود مهمان کنند. دوست دارند فراتر از زمان روند. دست هر گرفتاری را بگیرند. گره از کار هر کسی که مشکل دارد باز کنند.


لکن واقعیت این است که عمر و فرصت خدمت به دیگران محدود است. آنها که دل در گرو خدمت دارند تنها به تعداد محدودی می توانند سود برسانند و کوله بار خود را از این کار خدایی، پُر کنند.

خیرین نیکوکار در لحظات آخر زندگی در حسرتِ خدمت به خلق خدایند.کوتاه شدن دست شان از انجام کار خیر، غم و غصه بزرگ آنهاست. برای همین دوست دارند زنده بمانند تا بیشتر به مردم خدمت کنند.

اما قبل از اینکه کار به حسرت و غم وغصه کشیده شود، می شود با درایت کاری کرد که چتر حمایتی ما بر سر افراد بیشتری باز شود و تعداد بیشتری بر سر سفره احسان ما بنشینند.

راه این کار وقف است. وقف سفره ای از احسان و خیرات است که تا ابد گسترده است. ممکن است چشمه و نهری کوچک باشد، اما هیچگاه از جوشش باز نمی ایستد و خشک نمی شود.

وقف باعث می شود دیوار محدودیت افراد برداشته شود و افراد بیشتری از عمل صالح ما بهره مند گردند. کار خیر ما نه به یک نفر و دو نفر بلکه تعداد قابل توجهی از آیندگان نیز برسد و استفاده کنند. 

 

پی نوشت:

1- امام حسن عسکری علیه السلام: خَصْلَتانِ لَیْسَ فَوْقَهُما شَیءٌ: الاْیمانُ بِاللهِ، وَنَفْعُ الاْخْوانِ. تحف العقول، ص 489
طبقه بندی: چرا وقف کنیم؟،  آثار وقف، 
برچسب ها: وقف خدمت همگانی، احسان ماندگار،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.