تبلیغات
بخششی تا آسمان - مشق پرواز
بخششی تا آسمان
دلمشغولی‌های وقفی حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 4 شهریور 1393 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()

چه خوش است حال مرغی که قفس ندیده باشد

چه نکوتر آنکه مرغی زقفس پریده باشد

 

ما اهل اینجا نیستیم. این جا گذرگهی است که باید از آن بگذریم. این دیار، دیار فانی است و ما را برای بقا آفریده اند. پیامبراعظم صلی الله علیه و آله فرمود: شما براى فنا و نابودى آفریده نشده اید ، بلكه براى بقا و ماندن به وجود آمده اید و با مرگ جابه جا مى شوید و از خانه اى به خانه دیگر انتقال مى یابید .1

 باید از این منزل ویران دل کنده و آماده حرکت شویم. اما چه می توان کرد که دل كندن از مال دنیا مشكل است و ایمان راسخ می‌خواهد تا فرد بتواند از این جاذبه بگذرد.

جدا شدن از دنیا و دارایی های آن، یكی از سختی هایی است که هنگام جان دادن گریبان انسان را می گیرد و جان دادن را برایش دشوار می کند. این لحظه آنقدر سخت و دشوار است که اهل بیت علیهم السلام توصیه های زیادی جهت آمادگی برای این لحظه نموده و فرموده اند در آن لحظه مراقب ایمانتان باشید که آن را از دست ندهید.

 از این رو باید برای این لحظه آماده شد و تمرین نمود. كسی كه بدون تمرین و آمادگی پا به گود این میدان بگذارد شكست می خورد. باید برای این پرواز آماده بود.


کسی که قبل از مرگ، تمرین دل كندن و دل بریدن از مال دنیا نموده، كسی كه آمادگی لازم را برای عبور از دیوار بلند وابستگی های مادی را به دست آورده، كسی كه زنجیر تعلق را از پای خود باز کرده، می تواند به راحتی پرواز کند و از دنیا بگذرد. بخصوص اینکه بداند می تواند بعد از مرگش نیز ارتباطش را با دنیایی که ساخته بود حفظ کند و از آن سود ببرد.

برای تمرین دل بریدن از دنیا، راه های زیادی وجود دارد. یکی از آن راه ها، وقف است.

 وقف، پاره کردن زنجیر تعلق است. بیرون کردن علاقه کاذب از قلب است. عبور پیروزمندانه از گذرگاه دنیا است. تمرین گذشت از دنیاست. با وقف می توان هم جدا شدن و دل بریدن از دارایی و ثروت را آزمایش و تمرین کرد و هم مقدمات سفر را مهیا نمود. وقف یک پل ارتباطی بین دنیا و آخرت است که انسان می تواند بوسیله آن به راحتی از دنیا به آخرت منتقل شود. وقف نه تمرین مرگ که تمرین شهادت است. شهادت از جان گذشتن است و کسی می تواند از جانش بگذرد که از اموال و دارایی خود گذشته باشد و تعلقی به آن نداشته باشد.


پی نوشت:

1-                  بحارالانوار  ج 6، ص 249.
طبقه بندی: آثار وقف،  چرا وقف کنیم؟، 
برچسب ها: وقف راهی برای رهایی از تعلق، وقف بال پرواز،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.