بخششی تا آسمان
دلمشغولی‌های وقفی حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 13 آبان 1393 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()

وقت است به شکرانه بیداری خویش

عالم همه را زخواب بیدار کنیم

گاهی بعضی کارهای خوب مورد غفلت و بی توجهی مردم قرار می گیرد و به آن اهمیت چندانی نمی دهند. گاهی باید در لا به لای كارهای روزمره، توجه مردم را به کارهای خوبی که می توانند انجام دهند ولی از آن غافل اند جلب كرد. گاهی به فراخور زمان باید کار خوب تولید کرد.

اما نباید تنها به تولید کار خوب بسنده کرد. بلکه باید آن را نهادینه نمود. هشیار و عاقل کسی است که کار خوب را وارد زندگی مردم کند و به اصطلاح جزو فرهنگ مردم نماید. برای نهادینه نمودن یک کار، باید ریشه و پایه های آن را محکم کرد تا دوام بیشتری بیابد. هر چه ریشه های یک درخت محکم و استوارتر باشد در مقابل طوفان ها،حوادث و گذر زمان مقاومت بیشتری خواهد داشت.

برخی كارها نیز به تناسب زمان و پیشرفت صنعت و تكنولوژی باید ارزش و جایگاه خود را پیدا کنند. برخی ارزشها باید به فرهنگ تبدیل و وارد سبك زندگی مردم شوند.


با پیشرفت جوامع و گسترش صنعت، نیاز به فرهنگ سازی بیش از بیش مشهود و محسوس است و برای تكنولوژی های جدید نیز باید فرهنگ سازی نمود تا در چارچوب قوانین الهی مورد بهره برداری قرار گیرند.

برای نهادینه نمودن یک ایده، فکر و فرهنگ، راه های مختلفی به ذهن خطور می کند. وقف یکی از آن راه هایی است که ویژگی های منحصر به فردی دارد. وقف ریشه های درخت برّ و نیکی را در زمینِ زمان ثابت و پایدار نگه می دارد. نمی گذارد در گذر ایام از بین رود و به فراموشی سپرده شود.

 وقف می تواند یک کار را نهادینه و به یک فرهنگ عمومی تبدیل کند. واقف با نیت خود، فکر و ایده ای را باقی می گذارد كه با پرداختن آیندگان به آن نیت، فرهنگی ماندگار پدید خواهد آمد.

می توان با وقف برای یك ارزش، تلنگری نسبت به آن موضوع و ارزش ایجاد نمود كه دل ها و جان ها را به خود معطوف و با عمل مردم به آن ارزش، فرهنگ سازی کرده و آن را به یک فرهنگ عمومی تبدیل نمود.

می توان با وقف سیاست گذار و بنیان گذار یك فرهنگ بود. مثلا می توان با وقف برای سیل زدگان سنگ بنای فرهنگ كمك به آنها را در جامعه به یادگار گذاشت.

می توان با وقف برای ساماندهی كودكان خیابانی، سركشی از خانواده های زندانیان، رسیدگی به امور از كار افتادگان و سالمندان، توجه و عنایت به آنان را به یك فرهنگ تبدیل نمود.

می توان با وقف برای مبارزه با مواد مخدر، این جهاد ارزشمند را به فرهنگی جهادی و جهادی فرهنگی تبدیل نمود و نگاه دولت محور را به این قضیه به وظیفه ای همگانی تبدیل نمود.

با وقف می توان بیابان و كویر بی آب و علف بی مهری ها را به باغ های عاطفه و مهربانی تبدیل نمود.

از سوی دیگر ممكن است برخی ارزشها در منطقه ای جایگاه واقعی خود را پیدا نكرده باشد. با وقف می توان نه تنها آن جایگاه را به آن بخشید بلكه آن ارزش را به یك فرهنگ و یك دغدغه و مشغله فكری برای اهالی آن منطقه تبدیل نمود. مثلا در شهر ومنطقه ای كه افطار و اطعام گرسنگان جایگاه به سزایی ندارد، می توان با وقف برای این ارزش گرانقدر، آن را به عنوان یك فرهنگ عمومی در آورد.

یادمان باشد، وقف برای ارزش ها، هم رهبری و خط دهی عملی و هم، هدایت فكر و اندیشه دیگران به سوی ارزش ها است.
طبقه بندی: چرا وقف کنیم؟،  آثار وقف، 
برچسب ها: وقف و فرهنگ سازی، فرهنگ وقف، وقفِ فرهنگ،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.