تبلیغات
بخششی تا آسمان - همه پیامبریم
بخششی تا آسمان
دلمشغولی‌های وقفی حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 5 مهر 1394 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()

تردید نکنید. همه ما به پیامبری مبعوث شده ایم. این تکلیف پرفضیلتِ بزرگ و سنگین را، پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله از جانب خداوند بر دوش ما نهادند. آن حضرت مامور به ابلاغ پیام مهمی بود که اگرآن را ابلاغ نمی کرد رسالتش ناتمام و زحمات بیست و سه ساله اش هم ناقص می ماند. نه تنها زحمت خودش که زحمات تمام پیامبران به سرمنزل مقصود نمی رسید.

اکنون نوبت ماست که با پیامبری خویش این وظیفه را انجام داده و در امتداد راه پیامبر عزیزمان حرکت کنیم. اما کی و کجا به پیامبری برگزیده شده ایم و چه پیامی بر عهده ما نهاده شده که برسانیم؟

روز عید غدیر، عید بعثت ما به پیامبری غدیر است. روزی است که پیامبر خاتم صلی الله علیه و آله تمام مسلمانان را به این کار مهم امر نمود و فرمود:

... فَلْیُبَلِّغِ الْحاضِرُ الْغائِبَ وَالْوالِدُ الْوَلَدَ إِلی یَوْمِ الْقِیامَةِ

... باید آنچه را گفتم حاضرین به غایبین و پدران به فرزندان تا برپایی قیامت ابلاغ كنند.

... وَتُبَلِّغُوهُ مَنْ لَمْ یَحْضُرْ وَ تَأْمُروُهُ بِقَبُولِهِ

... سخن مرا به دیگران برسانید و غایبان را به پذیرش فرمان من توصیه کنید 1

آری ما پیامبران غدیریم. درست است که ما در روز غدیر حضور نداشتیم تا افتخار پیامبر شدن را از دهان مبارک بهترین خلق خدا بشنویم اما هر که را بر سفره غدیر جایی داده اند و از آن متنعم کرده اند، پیامبر غدیر است و تكلیف ابلاغ دارد. از این رو باید به شکرانه نعمت ولایت و غدیر، پیام غدیر را به همه برسانیم. البته هر پیامبری باید خود پیام را به خوبی یاد گیرد، بفهمد و درک کند تا بتواند پیام حق را به دیگران برساند.


پیام غدیر نیز، پیامی کامل و جامع است. که هم پیام توحید است و یكتاپرستی و هم، پیام تدبر در قرآن و فهم كلام خداوند متعال است، هم پیام معرفی همتایان قرآن است؛ وهم پیام شناخت و حركت در صراط مستقیم است. و در یك كلام پیام مهم و اصلی غدیر، ولایت و امامت و بیعت با امام علی علیه السلام و حرکت در مسیر اوست که اینگونه تجلی کرده است؛ فَاعْلَمُوا مَعاشِرَ النّاسِ أَنَّ الله قَدْ نَصَبَهُ لَکُمْ وَلِیّاً وَإِماماً فَرَضَ طاعَتَهُ... 2

ای مردم! بدانید که خداوند او (علی علیه‌السلام) را برایتان صاحب اختیار و امامی قرار داده که اطاعتش را بر شما واجب نموده...

نكته ای كه باید به آن توجه نمود این است كه پیامبر گرامی‌مان از پیروانش خواسته است كه پیام غدیر را نسل به نسل تا قیامت به گوش دیگران برسانند از این رو، سزاوار است هركس كه به این مسئولیت‌اش افتخار می كند، این مَنصب و مسئولیت را برای خود جاودانه كند و تا قیامت با عنوان پیامبر غدیر زندگی كند و در قیامت نیز با همین عنوان محشور شود.

اما به راستی چگونه می توان تا قیامت این منصب شریف را برای خود حفظ نمود؟ پاسخش آسان است؛ وقف.

با وقف برای ترویج پیام غدیر می توان تا قیامت پیامبر غدیر بود و پایگاهی همیشگی برای رساندن پیام غدیر به دیگران ایجاد نمود و حتی آیندگان را نیز از این نعمت بزرگ الهی با خبر کرد.

با وقف برای رساندن پیام غدیر، می‌توان چشمه ای معطر به شمیم یاد مولا به راه انداخت كه تا قیامت در جریان باشد و عطر و بوی ولایت را به مشام جهانیان رساند. می توان با وقف برای تبلیغ پیام غدیر، هم دانشگاه تدریس غدیر و هم محلی برای تربیت معلمان غدیر ایجاد نمود.

وقف برای غدیر دائر نمودن مجلس ابدی ذکر فضایل امیرمومنان علیه السلام است که عبادت پرفضیلتی و اینگونه واقف خیراندیش همیشه در حال عبادت است حتی اگر سالیان سال از فنای جسمش گذشته باشد.

وقف برای غدیر تمسك همیشگی به ولایت و یاری كردن ابدی امیرمومنان و در نتیجه مشمول دعای پیامبر اكرم شدن است. آنجا که فرمود:« اللهمَّ والِ مَنْ والاهُ ... وَانْصُرْمَنْ نَصَرَهُ »

منبع:

1و2- خطبه پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در روز عیدغدیرخم
طبقه بندی: وقف و غدیر،  وقف و ترویج معارف اسلامی،  وقف و اهل بیت علیهم السلام، 
برچسب ها: وقف برای ترویج فرهنگ غدیر، وقف و غدیر، وقفِ علوی،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.