تبلیغات
بخششی تا آسمان - آداب عاشقی
بخششی تا آسمان
دلمشغولی‌های وقفی حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 7 مهر 1394 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()

هر مناسبتی و هر عیدی آداب و برنامه‌هایی دارد. گاهی آداب و رسوم یك روز یا یك مناسبت، باعث می‌شود یاد و نام آن روز در ذهن‌ها مانده و خاطره‌ای زیبا از آن به جای بگذارد. گاهی نیز رسم های زیبای یك روز باعث جذب دیگران و ترویج بیش از پیش آن مناسبت می‌شود. گاهی یك رسم خوب آنچنان با روح لطیف كودكی عجین می‌شود كه تا ایام كهنسالی نیز شیرینی آن را احساس می‌كند.

در بین تمام اعیاد، عید غدیرخم، بزرگترین عید است كه برترین پیامبرخدا صلی الله‌ علیه‌و‌آله آن را بزرگترین عید شمرده1 و سفارش به عید گرفتن آن روز نموده اند.2 از این رو امت اسلامی به پیروی از رهبر و مقتدای خود، این روز بزرگ را عید شمرده و آن را روز جشن و سرور خود قرار می‌دهند.

این عیدِ بزرگ، آداب خاصی هم دارد که عمل كردن به آن، علاوه بر تجدید بیعت با اهل بیت علیهم‌السلام، اجر و پاداش فراوانی داشته و هر كار نیكی كه در آن روز انجام شود چندین برابر پاداش دارد. تا جایی كه امام صادق علیه‌السلام فرمود: ارزش عمل در روز عیدغدیر برابر با هشتاد ماه است.3

یكی از آداب و سنت‌های پُرفضیلت این روز، عیدی دادن است كه هزار برابر دیگر روزها پاداش دارد. امام صادق علیه‌السلام فرمود:


یك درهم به برادارن با ایمان و اهلِ معرفت دادن در روز عید غدیر برابر هزار درهم است، بنابراین در این روز به برادرانت انفاق كن و هر مرد و زن مومن را شاد گردان.4

اطعام و مهمانی دادن، صدقه و تقبل هزینه زندگی دیگران هم یكی دیگر از آداب این روز است كه بسیار باارزش است. امیرمومنان علی علیه‌السلام فرمود:

چگونه خواهد بود حال كسی كه عهده‌دار هزینه زندگی تعدادی از مردان و زنان مومن (در روز غدیر) باشد، در صورتی كه من پیش خدا ضامنم كه از كفر و تنگدستی در امان باشد.5

اكنون هر كه می‌خواهد به سفارش اهل بیت علیهم‌السلام لبیك بگوید بسم الله!

هر كس دل در گرو مولا دارد قدمی بردارد و تصمیم بگیرد با عمل به این توصیه‌های الهی، رنگ و بویی دیگر به زندگی خود و افراد پیرامونش بدهد. عاشقی به حرف نیست؛ به عمل است. هر كس كه عاشق است بیاید و با احیای این آداب، ذكر و نام معشوق را، و عید بزرگ ولایت محبوب را، به نمایش بگذارد.

هر كه می‌خواهد یك روز عاشقانه برای خدا كاری كند و هشتاد ماه را ببرد، بشتابد. خیلی حرف است. یك روز برای خدا كاركردن و حقوق هشتاد ماه را گرفتن.

هر كس می‌خواهد هدیه، عیدی و یا صدقه‌ای كه می‌دهد هزار برابر محاسبه شود، درنگ نكند. هر عاشقی كه می‌خواهد مولایش ضمانت كند كه از كفر و تنگدستی در امان باشد قدم بردارد كه راهش عمل به این سنت‌های الهی است.

فوق تصور است. این همه اجر و پاداش برای انجام سنت‌های الهی در یك روز!!؟ اما از كریمان جز این انتظار نمی‌رود.

برای احیا و اقامه این آداب و سنت‌ها، هر كس به هر میزان که می‌تواند باید قدم بردارد. اما به این نكته باید توجه نمود كه عمل به این توصیه‌های آسمانی را باید تبدیل به فرهنگ و سنتی فراگیر نمود. فرهنگ شدن یك كار نیز، نیاز به زمان دارد. از این رو می‌بایست فراتر از زمان فكر كرد و اقدامی اساسی و بنیادی نمود.

برای بنیادی كار كردن نیز، راه‌های زیادی ممكن است به ذهن بیاید كه در این میان "وقف" یكی از بهترین راه‌هاست.

وقف برای اقامه آداب عید غدیر، وقف برای عیدی دادن، وقف برای اطعام و كمك به مستمندان در این روز، یك كار اساسی و بنیادی برای اقامه سنت‌های الهی و توصیه‌های اهل بیت علیهم‌السلام است. وقف برای ترویج آداب غدیر، یك كار فراتر از زمان و ماندگار است.

وقف برای اقامه سنت‌های آسمانی غدیر، لبیكی عاشقانه و ابدی به سفارش اهل بیت علیهم‌السلام است كه پاداشش غیرقابل شمارش است. تنها خدا می‌داند كه وقف برای این منظور، چه اجر فراوانی دارد و چه ثمرات بزرگی را برای واقف به ارمغان می‌آورد. تصور كنید كسی به این منظور وقف كند، هرسال كه این عید بزرگ فرا می‌رسد، از منافع وقف او به فقرا انفاق شود، مومنین اطعام شوند و به آنها هدیه داده شود و در مقابل هر كار خیری كه از ناحیه آن وقف صورت بگیرد هزار برابر پاداش دهند و عید غدیر هرسال را هشتاد ماه برایش محاسبه كنند، چه پاداش بزرگ و عظیمی نصیب واقف خیراندیش می‌شود!

باید توجه كرد كه تمام پاداش و اجری كه برای واقف به ذهن خطور می‌کند یك طرف، ضمانت مولای متقیان امیرمومنان هم، یك طرف. مگر نه اینكه امام علی علیه‌السلام ضمانت كرده كه هر كه در این روز عهده‌دار هزینه زندگی تعدادی از مومنین باشد از كفر و فقر در امان خواهد بود.

 

منابع:

1-     امالى صدوق: 125، ح 8

2-     وسائل الشیعه 7: 327، ح 1

3-     وسائل الشیعه 7: 325، ح 6

4-     مصباح المتهجد: ص737.

5-     وسائل الشیعه 7: 327.
طبقه بندی: وقف و اهل بیت علیهم السلام،  وقف و ترویج معارف اسلامی،  وقف و غدیر،  وقف، ولایت و امامت، 
برچسب ها: وقف و غدیر، وقف علوی، فرهنگ غدیر،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.