تبلیغات
بخششی تا آسمان - لبیک یا امیرالمومنین علیه ا لسلام
بخششی تا آسمان
دلمشغولی‌های وقفی حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 7 مهر 1394 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()

فاعلَموا معاشرَالناسِ انَّ اللّهَ قد نصبَهُ لَکُم وَلیاً و اِماماً.

ای مردم! بدانید که خداوند او (علی علیه‌السلام) را برایتان صاحب اختیار و امام قرار داده است...1

گوش بسپارید! این صدای مبارک رسول خداست که در زمین و زمان طنین انداخته و جانشین و امام پس از خود را برای بشریت معرفی و در وصفش اینچنین می‌فرماید: والدّاعی الَیهِ و العامِلُ بِما یَرضاهُ؛ علی علیه‌السلام کسی (امامی) است که مردم را به سوی خدا می‌خواند و به آنچه موجب خشنودی اوست عمل می‌کند...2 امامی است که هر که به او اقتدا کند راه سعادت را می‌یابد.

امام هم، یعنی پیشوا، یعنی سرمشق. یعنی الگویی برای زندگی سعادتمندانه. از این رو هرکه می‌خواهد در دنیا و آخرت زندگی سعادتمندانه‌ای داشته باشد باید در تمام حرکات و حالات به امام و مولای خود اقتدا کند. اقتدای به امام نیز هرچه استوارتر و دقیق‌تر باشد، بهره بیشتری از سعادت نصیب انسان می‌شود.

یکی از اموری که امیرمومنان علی علیه السلام بدان اهتمام و توجه فراوانی داشت، مسئله وقف بود. تا آنجا که خود را به سختی‌های طاقت فرسایی وا می‌داشت و در تابستان های گرم حجاز به حَفر چاه می‌پرداخت و درست در همان لحظه که تلاشش به ثمر می‌نشست ، هنوز از چاه بیرون نیامده و عرق جبینش خشک نشده، ، آن را وقف می‌کرد. آن‌هم در زمانی که چاه آب یکی از پرارزش‌تریین دارایی‌ها به حساب می‌آمد. اهل بیت علیهم‌السلام همگی اینگونه مشتاق بخشش بودند. بخششی پایدار و ماندگار.


شباهت به اهل بیت علیهم‌السلام نیز هرچه بیشتر باشد، نزدیکی و تقرب به آنها بیشتر می‌شود. باید در این زمینه نیز، خود را شبیه به آن عرشیان فرش‌نشین نمود. خود آنها فرموده‌اند؛ که هر کس خود را شبیه قومی کند، از آنان محسوب می‌شود.3 حیف است کسی در امور دیگر خود را شبیه اهل بیت نماید اما نسبت به وقف که در نزد ایشان از اهمیت بالایی برخوردار است، غافل بماند. اصلا مگر نگفته اند کار را که کرد؟ آن‌که تمام کرد؛ پس هر کس که می‌تواند با وقف، سنگ آخر بنای تشابه به اهل بیت علیهم‌السلام را بگذارد و لبیکی عاشقانه بگوید،بسم الله...

حال که اینگونه است ما نیز باید به امام  خود اقتدا نموده و هر کس در حد وسع خویش به هر شکلی که می‌تواند به این امر بپردازد. آنکه ملک و دارایی دارد با وقف ، آنکه از نعمت سخنوری بهره‌مند است با بیان ، و آنکه خداوند توفیق خدمت در دستگاه وقف را که در واقع خدمت در دستگاه اهل بیت علیهم‌السلام است، نصیب او نموده، با پاسداری امینانه از وقف ، به ترویج این سنت  بپردازد.

منابع:

1و2- خطبه پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در روز عیدغدیرخم

3-     قال رسول الله صلی الله علیه و آله: مَن تَشَبَّهَ بِقَومٍ فَهُوَ مِنهُمٌ
طبقه بندی: وقف و اهل بیت علیهم السلام،  وقف و ترویج معارف اسلامی،  وقف و غدیر،  وقف، ولایت و امامت، 
برچسب ها: وقف علوی، وقف و غدیر،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.