تبلیغات
بخششی تا آسمان - ارابه‌های بهشتی
بخششی تا آسمان
دلمشغولی‌های وقفی حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ جمعه 23 مرداد 1394 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()


عرصه خدمت به بیماران، جایگاه مقدس و ارزشمندی است که می‌توان بهره‌های معنوی فراوانی از آن کسب نمود. باغی است که می‌توان میوه‌های بهشتی را از آن چید و سبد خوبی‌ها و اعمال صالح خود را با آن پُر نمود. چرا که خداوندِ بنده‌نواز، در زمان بیماری بندگان مؤمنش، با نظر رحمت به آنان نگاه نموده و دعایشان را مستجاب و گناهانشان را می‌آمرزد.[1] و هر کسی هم که خدا با نظر رحمت به او می‌نگرد، باید عزیز شمرده شده و مورد تکریم واقع گردد. از این رو، رسیدگی به حال بیماران، ارزشمند و پرفضیلت است و برای آن اجر و پاداش فراوانی قرار داده شده است. تا جایی که قدم برداشتن برای خدمت به بیمار عامل پاک شدن از تمام گناهان دانسته شده ‌است.[2]

حال که اینگونه است باید برای خدمت به این بندگان عزیز خدا کاری کرد و قدمی برداشت. عرصه خدمت هم وسیع است، که در این بین، یکی از زمینه‌های مهم، مسئله انتقال بیماران به مراکز درمانی و بالعکس است.

گاهی نبودن یک وسیله نقلیه مناسب برای انتقال بیمار، خودش دردِ بسیار بزرگی بوده و حتی ممکن

است عامل ازدیاد درد و حتی خدایی ناکرده فوت بیمار گردد.گاهی دیده می‌شود بیمارانی با تنی خسته و رنجور، مجبور به مراجعه به بیمارستان، درمانگاه و یا مطب بوده، که در بسیاری از این موارد، کمبود وسایل نقلیه مناسب، موجب تشدید درد این عزیزان شده و چه بسا باعث تشدید بیماری شود. گاهی دیده می‌شود که برای انتقال یک بیمار از شهرهای دوردست به بیمارستانی در تهران یا دیگر مراکز استان‌ها، بیمار و خانواده او، دچار سختی‌های فراوان و هزینه‌های هنگفتی شده وکار درمان نیز برایشان دشوارتر می‌شود. گاهی مسئله جابجایی یک بیمار از بیمارستان به شهرستان، ذائقه بیمار و اطرافیانش را آنچنان تلخ می‌کند که شیرینی ترخیص و اتمام دوره درمان را از یاد آنها می‌برد. گاهی یک بیمار مجبور است ماهی چند مرتبه به بیمارستان مراجعه کند اما به علت نداشتن وسیله نقلیه و پایین بودن درآمد کافی برای اجاره و استفاده از آمبولانس، دوره درمان آنان ناقص مانده، دچار مشکل شده و دردی بر دردهایشان افزوده می‌شود.

از این رو هرکس دل در گرو خدمت به این عزیزان را دارد، می تواند برای رفع این مشکل بزرگ اقدام کند. به هرشکلی که برایش میسور است، گامی برداشته و این مشکل را از پیش پای بیماران بردارد که پاداشی فراوان داشته و باعث جلب نظر رحمت پروردگار عالم می‌گردد.

اما باید به این نکته توجه نمود که این مشکل یک مسئله فراتر از زمان است، از این رو باید زرنگ بود و کاری فراتر از زمان و خدمتی گسترده تر از مدت زمان حضور خود در دنیا انجام داد.  راه این کار نیز "وقف" است.

می‌توان با وقف یک آمبولانس برای خدمت به بیماران بی‌بضاعت، ارابه‌ای بهشتی مهیا نمود که هم بیمار را به مقصد برساند و هم واقف را تا بهشت رهنمون سازد.

می‌توان با وقف یک خانه با انگیزه خدمت در عرصه جابجایی بیماران، هزینه مالی انتقال بیماران فراوانی را تا قیامت بر عهده گرفت و نام خود را در زمره خدمت کنندگان همیشگی به بیماران ثبت نمود.

می‌توان با وقف بخشی از ملک و دارایی خود، در چرخه درمان و سلامتی بسیاری از بیماران قرار گرفت و اینگونه روز به روز بر کوله‌بار حسنات و خوبی‌های خود افزود.

وقف برای بیماران، گنجینه‌ای از دعاهای مستجاب است. چرا که دعای بیمار مستجاب بوده و به این خاطر است که در احادیث گهربار اهل بیت علیهم‌السلام، توصیه شده که از بیماران بخواهید برای شما دعا کنند.[3] حال تصور کنید کسی برای انتقال بیماران وقف کند و با این کار زمینه خدمت به بیماران زیادی را تا ابد مهیا نماید - هرچند که خود از دنیا رخت بربسته باشد-  چه دعاهای فراوانی را برای خود خریداری می‌نماید. به وسیله وقف او هر بیماری که به مقصد می‌رسد دعایی برای واقف کند، چه پاداش فراوانی نصیب او می‌گردد.

وقف برای جابجایی بیماران، تنها تهیه وسیله انتقال بیماران نیست، بلکه خرید ماشین آمرزش گناهان واقف است. چرخ این ماشین هم تا زمانی که وقف او پابرجاست می‌چرخد و در هر چرخشی، بخشش و آمرزش را برای واقف به ارمغان آورده و اینچنین واقف با این کار خیر خود می‌تواند تا قیامت وسیله و بهانه پاک شدن از گناهان خود را مهیا نماید. مگر نه اینکه پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله فرمودند: هرکس برای برآوردن نیاز بیماری بکوشد، چه آن را برآورده سازد و چه نسازد، مانند روزی که از مادر زاده شده، پاک می‌شود.[4]

منابع:

1-     جامع الأحادیث ، صفحه 85 ، بحار الأنوار ، جلد 67 ، صفحه 244 ، حدیث 83 1

2-      من لایحضره الفقیه، ج 4، ص

3-     15ثواب الاعمال ص486 

4-     من لایحضره الفقیه، ج 4، ص 15 
طبقه بندی: وقف و درمان،  وقف و امور خیریه،  وقف برای خدمت به بیماران،  وقف برای کمک به مستمندان،  وقف برای رسیدگی به مناطق محروم، 
برچسب ها: وقف آمبولانس، وقف برای جابجایی بیماران، وقف برای انتقال بیماران،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.