تبلیغات
بخششی تا آسمان - به خدا احترام بگذاریم!
بخششی تا آسمان
دلمشغولی‌های وقفی حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 30 شهریور 1394 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()

وقتی همه هستی ما از خداست و بی او هیچِ هیچیم، باید هوای او را بیشتر داشته باشیم  و او را بر خود و حتی دیگرانی که پیش ما احترام دارند ترجیح دهیم. هوای خدا را داشتن یعنی، تسلیم دستورات او بودن. یعنی مشق و تکلیفِ آن مهربانترین معلم را، مُو به مُو انجام دادن. یعنی انجام واجبات و ترک محرمات.

اما انسان هر چه خدا را بیشتر بشناسد، عشق و محبتش هم به او بیشتر می‌شود. پای عشق و علاقه هم که به میان بیاید، عاشق سر از پا نشناخته، به خدمتگذاری و کار برای معشوقش می‌شتابد و از هیچ کاری دریغ نمی‌کند. تا آنجا که توان دارد، به شناسایی و انجام هر کاری که او را به خدای مهربانش نزدیک کند، می‌پردازد. به هر شکلی شده معشوقش را تکریم و احترام می‌کند. اما به راستی چگونه می‌توان خداوند عالم را احترام نمود و بزرگ شمرد؟

پاسخ را از شهر علم و دانایی پیامبر خدا صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله بیاموزیم که فرمود :


احترام به مسلمان سالخورده ، احترام به خداوند است.1

آری، احترام و بزرگداشت سالمندان در اسلام، آنقدر ارزشمند است که احترام به آنان را احترام به خدا به حساب آورده است. به همین مقدار هم اکتفا نکرده و وجود انسان‌های سالخورده در بین خانواده را باعث برکت و افزایش رحمت خداوند شمرده و کسی که به آن‌ها احترام بیشتری بگذارد را مورد رحمت بیشتر خدا دانسته است.

از سوی دیگر تکریم سالخوردگان، امان نامه‌ای برای سختی‌های قیامت است. پیامبراکرم صلّی الله علیه و آله فرمودند: هر کس سالمند مسلمانی را گرامی داشته و احترام نماید، خداوند او را در قیامت از سختی‌ها و مشکلات در امان می‌دارد.2

حال که اینگونه است باید برای تکریم و احترام سالخوردگان کمر همت بست و مشتاقانه به آنان خدمت نمود. برای خدمت به آنان نیز، کارهای مختلفی می توان انجام داد. اما آنچه که از همه ضروری‌تر و مهمتر است و نیاز اکثر سالمندان بوده، کمک در مسئله ی درمان و سلامت است که معمولا ذهن و فکر این عزیزان را بیش از هر چیز دیگر مشغول خود نموده است.

امروزه برخی از سالمندان، یا فرزندی ندارند که از آنها مراقبت نموده و در امر درمان و سلامت کمک حالشان باشد و یا مورد بی مهری و بی توجهی آنها قرار گرفته اند. در این بین برخی از این عزیزان، از توان مالی چندانی هم برخوردار نیستند که بتوانند از عهده هزینه های درمان خود برآیند و یا برای خود پرستاری استخدام نمایند.

اینجاست که باید به یاری و دستگیری آنان شتافت. اینجا جایی است که باید مورد تکریم و احترام قرار گیرند. باید دست به کار شد و دل شکسته این عزیزان را مرهم شد. در ایام بیماری، مراقبت و رسیدگی از آنها، تهیه دارو و ملزومات درمانی، بستری نمودن در بیمارستان و رسیدگی در منزل و بردن و آوردن آنها به مراکز درمانی، مرهمی است بر دلِ آنها که جسمشان فرتوت گردیده و آفتاب وجودشان رو به غروب نهاده است.

از سوی دیگر دنیا دار انعکاس و مکافات است. انسان هر عمل خوبی که انجام دهد به سوی خودش باز می‌گردد. خدمت به بیمارانِ سالمند هم، نه تنها از این قانون مستثنی نیست، بلکه بیشتر مورد تاکید قرار گرفته تا جایی که پیامبراکرم صلّی الله علیه و آله فرمودند: هر جوانى که پیرى را به خاطر سن وسالش گرامى دارد خدا هنگام پیرى او، یکى را بیاورد که گرامی‌اش بدارد. 3  حال که اینگونه است باید از هم اکنون فکری به حال سالمندی خود نمود و برای خود یارانی دلسوز جمع نمود.

اما نکته ای که باید به آن توجه نمود این است که عرصه خدمت به سالمندانی که نیاز به یاری آزادمردان و خیراندیشان دارند، منحصر به این زمان نیست. در آینده نیز ممکن است سالمندان زیادی با بیماری دست و پنجه نرم کنند و نیازمند تکریم و خدمت باشند. از این رو مروت و مردانگی ایجاب می‌کند که انسان پا را از زمان خود فراتر نهد و به فکر آنها نیز باشد. دغدغه خدمت به آنها باعث می‌شود که نیکوکاران خیراندیش، واقعه را قبل از وقوع علاج نموده و برایش کاری کنند. اما اینکه چگونه می‌توان هم به سالمندان  زمان کنونی خدمت نمود و هم به آیندگان، پاسخش "وقف" است.

وقف برای درمان و رسیدگی به سالخوردگان بیمار، نسخه‌ای همیشگی برای حل مشکلات درمانی این عزیزان است که می تواند تا ابد مشکل گشای آنان باشد. وقف به این منظور در واقع، بیمه نمودن تمام کسانی است که حتی پا به عرصه وجود نگذاشته اند. ساختن سرپناهی است برای تمام کسانی که در سخت‌ترین روزهای زندگی بی‌یار و یاور؛ منتظر دست‌های مهربانی هستند تا به فریادشان برسد.

وقف برای کمک به بیماران سالخورده، احترام و تکریم جاودانه و همیشگی خداست. عشق بازی مدام با پروردگار مهربان و جلب کردن رحمت بی‌انتهای او تا ابد است. خدمتی ماندگار به بندگان مورد احترام خدا است. پس‌اندازی برای روزهای سالمندی و تنهایی است. پناه‌گاهی است در روز قیامت، سند بهشت است و امان نامه‌ای از آتش جهنم.

 

 

 

 

-------------------------------------

 

منابع:

كافی : ج 2، ص 165

کافی: ج 2، ص 658

نهج الفصاحه حدیث 2569

 
طبقه بندی: وقف و درمان،  وقف و امور خیریه،  وقف برای خدمت به بیماران،  وقف برای حمایت از سالمندان، 
برچسب ها: حمایت از سالمندان، نگهداری سالمندان،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.