بخششی تا آسمان
دلمشغولی‌های وقفی حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 31 فروردین 1394 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()


ای که دستت می رسد کاری بکن

قبل از آنکه از تو نیاید هیچ کار

برزخ را خود انسان می سازد. خانه ای است که مصالحش را انسان با اعمال خود تهیه نموده است. کسانی که کوله بار اعمال صالحشان پُر است برزخی آباد می سازند و آنها که توشه ای جز گناه ندارند، نمونه ای کوچک از جهنم برای خود برپا می کنند. در این بین برخی نیز که می خواهند برای در امان ماندن از عذاب ها و گرفتاری های برزخ، برای خود پناهگاهی بسازند و برزخ خود را آباد نمایند، به علت کم آوردن مصالحی از جنس خیرات و اعمال صالح، کارشان ناتمام و ناقص می ماند. در برزخ هم که نمی شود کاری انجام داد و یا از کسی قرض گرفت. نه کسی پیدا می شود که دست به دامانش شد و نه چیزی و جایی پیدا می شود که بتوان از سختی ها به آن پناه بُرد. آنجاست که نیاز به كار نیك و عمل صالح را به خوبی می فهمد و درک می کند. تنها اعمال خود انسان است که در فراز ونشیب های برزخ او را همراهی می کند. مگر اینکه خدا لطفی کند و کسی را بیادش انداخته تا برایش خیراتی کند و اعمال صالحی را در دنیا به نیابت او انجام دهد.
اصلا خود را در تنگنا قراردادن و منتظر کمک دیگران ماندن خلاف عقل است. هیچ مسافری بی آب و آذوقه دل به کویر و صحرای بی آب و علف نمی زند. وقتی آدم می تواند کاری کند تا در گرفتاری ها، با ابزاری که از قبل مهیا کرده به راحتی عبور نماید، چرا چنین نکند؟!

لذا باید به فکر آنجا بود و از همین امروز تا می توان برایش کاری کرد. اما نکته ای که باید به آن توجه نمود این است که به هیچ وجه نمی توانیم بفهمیم اعمال صالحی که انجام داده ایم برای آبادی برزخمان کافی است یا نه؟ از این رو باید پیشدستی کرد. باید برای آن روز مبادا، پس اندازی کنار گذاشت تا کارمان لنگ نماند. اما چه پس اندازی می تواند آنجا گره گشای کار انسان باشد؟ چه ذخیره ای می تواند تا آن دیار بیاید و آنجا به دست انسان برسد؟
یکی از پس انداز هایی که می تواند در برزخ به داد انسان برسد "وقف" است.  وقف باعث می شود پرونده اعمال صالح انسان بسته نشود و در آن لحظات دست انسان را بگیرد. در واقع وقف، مصالح ساخت و ساز را مدام به برزخ واقف می رساند. با پاداش لحظه به لحظه ای که عاید واقف می کند، می تواند خانه تنگ و تاریک قبر را آباد کند و پله ای تا سرای بهشت برای خود بسازد.

گاهی یک دعا و فاتحه ی کسی که از موقوفه استفاده می کند حال انسان را به قدری متحول می کند که آرزو می نمود که ای کاش تمام دارایی خود را اینچنین وقف می نمودم.

اکنون تصور کنید کسی برای خدمت به بیماران وقف کند چه ثروت عظیمی را برای خود پس انداز می کند. بیمارانی که در پیشگاه الهی آنقدر عزیزند که مورد توجه حضرت حق بوده و از این رو دعایشان مستجاب، اگر برای واقف  خیراندیشی که از موقوفه اش استفاده کرده اند، دعایی کنند چه تاثیر فراوانی داشته و چه گره‌گشایی های بزرگی در دنیا و آخرت واقفِ نیک‌اندیش می‌کند.

وقف برای خدمت به بیمارن اثر عجیبی در برزخ و آخرت واقف دارد. چرا که حتی یک قدم برداشتن برای بیماران عامل پاک شدن گناهان انسان است و اینچنین، کسی که برای این امر مهم وقف می‌کند، هر لحظه وسیله و عامل پاک شدن گناهان و همچنین ابزار آباد نمودن برزخ را، به سوی خود جلب می کند، حتی اگر دستش از این دنیا هم کوتاه شده باشد.

اموات آنقدر در برزخ گرفتار و چشم انتظار خیرات هستند که عاجزانه از بستگانشان می خواهند تا برایشان کاری کنند، صدقه ای بدهند و به جای آنها به دیگران خدمتی کنند. حالا حسابش را بکنید که کسی بتواند برای خدمت به درمان و سلامتی وقف کند، و بیماران زیادی تا ابد از این عمل پسندیده او بهره مند شوند، چه منزلت والایی در پیشگاه خداوند مهربان پیدا نموده و چه پاداش بزرگی را  پیشاپیش به برزخ خود می فرستد. پاداشی که مدام است و تا قیامت قطع نمی شود.طبقه بندی: وقف و درمان،  وقف و امور خیریه،  وقف برای خدمت به بیماران، 
برچسب ها: خدمت ماندگار، رسیدگی همیشگی به بیماران، پاداش ابدی،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات