تبلیغات
بخششی تا آسمان - وقفِ زندگی
بخششی تا آسمان
دلمشغولی‌های وقفی حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ جمعه 20 شهریور 1394 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()

هیچ پرنده ای با یک بال نمی تواند پرواز کند و اوج بگیرد. داشتن دوبال نیرومند لازمه پرواز به آسمان است. خداوند مهربان که انسان را برای سعادت و رسیدن به آسمان  خوشبختی آفریده است، دوبال پرواز به او داده تا با آن بتواند اوج گیرد و تا بهشت برین بالا برود. یکی بال ارتباط با خدا و  دیگری بال ارتباط و خدمت به خلق خداست. از این رو وقتی از بندگان پرهیزکار خود نام می برد، پس از ایمان به غیب، به این دو بال پرواز اشاره نموده و می فرماید: الذین یقیمون الصلوه و مما رزقناهم ینفقون، کسانی که نماز را اقامه می کنند و از آنچه ما روزیشان کرده ایم انفاق می کنند. برای رسیدن به خدا هم باید عمل عبادی نماز را اقامه نمود و هم، باید به دیگران توجه و خدمت کرد. هم باید دستی در دست خدا گذاشت و هم باید با انفاق به دیگران،از آنان کمک گرفت.

پروردگار مهربان انسان را برای پرواز آفریده و از این رو، می خواهد انسان با بخشش، فداکاری و انسان دوستی از محدوده پیله فردیت و خودخواهی خارج و به سوی آسمان رحمت خداوند به پرواز درآید. برای همین است که پیامبر گرامی اسلام بندگان مومن خدا را اینگونه توصیف نموده و می‌فرماید: «مثال مؤمنان از نظر مهرورزی و مهربانی در بین خود مانند اعضای یک بدن است که اگر عضوی از آن به درد آید، باقی عضو‌ها با برافروختگی و شب بیداری با او همنوایی و همدردی نشان می‌دهند.»

حال که اینگونه است باید برای انفاق و خدمت به دیگران برنامه ریزی نمود و آن را یکی از تکالیف خود بدانیم. اما بخشش، انفاق و صدقه، در قالب های مختلفی می تواند جلوه نماید که یکی از لطیف ترین و بهترین قالب ها و نمونه هایش، بخشش و اهداء عضو است.


امروزه بسیاری از بیماران در صف انتظار دریافت عضو، با درد و بیماری می سازند و شمع وجودشان روز به روز آب می شود و با مرگ دست و پنجه نرم می کنند تا شاید، خانواده ای که عزیزش را بر اثر مرگ مغزی و علت هایی از این قبیل از دست داده است، بتوانند بر احساسات خود غلبه کنند و اعضای عزیزشان را به آنها ببخشند.

چه بسیار پدر و مادرها و خانواده هایی هستند که در زیر سایه سنگین غم و غصه، شاهد رنج، بیماری و وخیم تر شدن حال عزیزانشان بوده و چشم امیدشان به اهداء عضوی است که می تواند حیاتی دوباره به زندگی شان ببخشد. چه بسیار کودکانی که با چشم گریان و ترس از یتیمی و از دست دادن یکی از والدینشان، به امید پیدا شدن عضوی اهدایی، دست بر دعا برداشته و ناله و فغان سر می دهند.

اما متاسفانه طبق آمارهای منتشرشده، بیش از هفتاد درصد از خانواده هایی که یکی از اعضای آنها به مرگ مغزی مبتلا شده،یا در جریان اهدای عضو نیستند و از آن خبری ندارند و یا، نمی توانند بر احساسات خود غلبه کنند و با اهداء اعضای عزیز از دست رفته خود، زندگی او را در کالبد چند نفر دیگر به جریان بیندازند و اینگونه صدقه ای جاری برای او به ارمغان آورند. 

 اینجاست که باید برای ترویج و تبلیغ کار خداپسندانه و زیبای اهدای عضو، گام های اساسی برداشت و آثار و فواید این کار را به گوش همگان رساند تا این عمل صالح به فرهنگی جامع و فراگیر تبدیل شود. باید دست به کار شد و ارزش و فضیلت این کار نیک و گرانقدر را با ابزار و شیوه های گوناگون تبلیغ نمود تا مردم مومن و نوعدوست، بتوانند عاشقانه از این فرصت استفاده نموده و در حیطه آزمون سخت احساس و تکلیف، بهترین را انتخاب نموده و پیروز و سربلند شوند.

البته نکته ای که باید به آن توجه نمود این است که نیاز به اهداء عضو، یک نیاز مقطعی و مخصوص به زمان کنونی نیست. از این رو می بایست برای ترویج فرهنگ اهدای عضو کاری فراتر از زمان انجام داد. باید برای تبلیغ این فرهنگ، اقدامی ماندگار و همیشگی نمود تا رایحه خوش آن به مشام نسل های آینده نیز برسد. راه این کار نیز وقف است. با وقف برای ترویج فرهنگ اهدای عضو، می توان گام بلند و موثری برای ترویج و تبلیغ این تکلیف و عمل صالح برداشت و با نهادینه نمودن آن گره مشکلات بسیاری از بیماران و خانواده های آنان را باز نمود.  

وقف برای ترویج فرهنگ اهدای عضو و تشویق به آن، زندگی جاودنه است. چرا که زندگی انسان به اعمال اوست. و در سه موردِ باقی گذاشتن علمی مفید، فرزند صالحی که برای او دعا نماید و صدقه جاریه، پرونده اعمال او با مرگش مختومه نمی شود. و اینجا که محل پیوند صدقه جاریه وقف و صدقه جاریه اهدای عضو است، میدان وجود و تاثیر انسان در دنیا بیشتر و از این رو، اجر و پاداشی فوق تصور دارد که جز خداوند متعال کسی نمی تواند آن را محاسبه نماید. چرا که هر خانواده ای که بواسطه وقفی اینچنین با اهدای عضو آشنا و یا تشویق شوند، واقف در عمل خیر آنها شریک است. و هر بیماری نیز که به این وسیله عضوی دریافت و حیاتی دوباره بیابد، واقف و اهدا کننده عضو، در تمام اعمال خیر او شریک هستند. حالا تصور کنید فرد دریافت کننده عضو، پس از بازگشت به زندگی عادی، اقدام به صدقه جاریه وقف نموده و یا علمی از خود به جای گذارد و یا فرزندان صالحی تربیت نماید، چه پاداش بزرگی نصیب واقف خیراندیش می شود، تنها خدا می داند!

 

 

 
طبقه بندی: وقف و درمان،  وقف و امور خیریه،  وقف برای خدمت به بیماران، 
برچسب ها: وقف برای اهداء عضو، وقف و اهداء عضو،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.