تبلیغات
بخششی تا آسمان - سنگری همیشگی برای مقابله با اهریمنِ دخانیات
بخششی تا آسمان
دلمشغولی‌های وقفی حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 2 مهر 1394 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()

تلاش وخدمت در عرصه سلامتی، امری مقدس و ارزشمند است که می‌بایست روز به روز بیشتر بدان پرداخته و از جوانب مختلف مورد توجه قرار گیرد. اما باید دقت نمودکه خدمت به این عرصه را نباید تنها محدود به درمان، دارو، معالجه و اموری از این قبیل دانست. مبحث سلامتی و تندرستی، میدان وسیعی است که باید افق دید را در آن توسعه داد و به همه زوایای آن توجه و برایش برنامه ریزی نمود.

در این عرصه، مسئله پیشگیری و مقابله با سرمنشاء بیماری‌ها، یکی از امور مهمی است که لازم است روی آن توجه ویژه‌ای نمود.  نمی‌شود راه ورود امراض مختلف به روی مردم باز باشد و به راحتی در معرض خطر ابتلا به انواع بیماری ها قرار گیرند، اما تنها پس از ابتلای آنان به فکر درمان افتاد. از این رو لازم است از لاک دفاعی خارج شده و حالت تهاجمی گرفته و مجاهدگونه تا آنجا که می‌توان به مبارزه با بیماری ها پرداخت و آن را در نطفه خفه نمود.

امروزه یکی از معظلات جامعه کنونی که عامل بسیاری از بیماری‌هاست، شیوع و گسترش مصرف دخانیات است.  این پدیده شوم از سویی سالانه هزاران میلیارد تومان از دارایی مردم این مرزوبوم را دود و خاکستر کرده و از سوی دیگر، هزینه بسیار هنگفتی را هم، برای درمان عوارض ناشی از مصرف آن بر جامعه تحمیل می کند. از طرفی نیز، متاسفانه در چند سال اخیر هم سن مصرف آن بسیار کاهش پیدا نموده است و هم با ورود قلیان های میوه ای، هم به تنوع و جذابیت این محصول شوم شیطانی اضافه گردیده است. تا جایی که مصرف این دخانیات خطرناک تبدیل به تفریح جوانان شده است و می رود تا دامنه آتش گسترده‌اش بوستان سرسبز جوانان و حتی نوجوانان را به خاکستر بنشاند. عوارض مصرف دخانیات و قلیان نیز امروزه بر کسی پوشیده نیست. از بیماری های قلب و عروق گرفته تا بیماری های صعب العلاج دستگاه تنفسی، سرطان و حتی ناباروری و... و از همه بدتر نیز این است که دخانیات و مخصوصا قلیان، سراشیبی سقوط در دام اعتیاد به مواد مخدر دیگر است. مخصوصا اینکه گزارش‌ها حاکی از آن است که

تنباکوی قلیان‌های میوه‌ای آلوده به نوعی از مواد مخدر صنعتی از جمله شیشه هستند که افراد را ابتدا به خود قلیان مبتلا نموده و سپس او را به دام اعتیاد به مواد مخدر می سپارد. و اینگونه می رود تا نسل جوان کشور اسلامی‌مان را از پای درآورده و ریشه مردانگی و فتوت را در آن بخشکاند.

حال که اینگونه است لازم است مجاهدان خستگی ناپذیرِ عرصه بهداشت و سلامت، بیش از پیش به مبارزه با این پدیده شوم برخاسته و با جهاد علمی و عملی به ریشه کنی آن بپردازند.

اما توجه به این نکته نیز ضروری است که مسئله دخانیات، معظلی نیست که با یک حرکت مقطعی بتوان آن را حل نمود. برای مقابله با آن می‌بایست کاری دائمی و پایدار صورت گیرد. باید سنگری همیشگی برای مبارزه علمی و عملی با دخانیات ایجاد گردد.

برای مقابله پیوسته و همیشگی راهکارهای فراوانی ممکن است به ذهن خطور کند که در بین آنها "وقف برای مبارزه با دخانیات" یکی از بهترین شیوه‌هاست. وقف به این منظور، پشتوانه و سنگری همیشگی و دائمی برای مبارزه و مقابله با دخانیات و آثار سوء آن است. با وقفی اینچنین می توان تا ابد به جهاد و مبارزه با این ابزار شیطانی پرداخت.

با وقف برای مقابله با دخانیات، می‌توان هم کار فرهنگی کرد و هم جهاد میدانی. هم می‌توان با پشتوانه وقف، خطرات استفاده از اهریمنِ دخانیات را برای همگان روشن نمود و هم، راهکاری پیشگیری و آلوده نشدن به آن را فراروی دیگران قرار داد.

وقف برای مقابله با دخانیات حقیقتا یک جهاد و جبهه مبارزه و مقابله با شیطان است. سلاح دشمنان که همیشه گلوله و توپ و تفنگ نیست. امروزه دشمنان بشریت و سودپرستان کوردل، با هزار فکرپلید و اعمال ننگین و شیطانی خود، جبهه ای تشکیل داده اند تا با گلوله های زهرآگین دخانیات و قلیان، جوانان و نوجوان این دیار را گام به گام به سوی نابودی بکشانند.

وقف نمودن برای مقابله و مبارزه با دخانیات، هم مجاهدتی عملی است و هم به اهتزاز درآوردن پرچمی است تا راه این مبارزه در پیچ و خم مشکلات جامعه به فراموشی سپرده نشود. وقف سنت و حسنه ای ماندگار است که می تواند تا قیامت امتداد داشته باشد. و اینگونه، وقتی برای مبارزه‌ای اینچنین وقفی صورت می گیرد، چراغ این مبارزه تا قیامت روشن مانده و فکر و انگیزه مقابله با دخانیات را تا ابد در ذهن خیرخواهان و خادمان سلامت زنده و پایدار نگه می دارد.
طبقه بندی: وقف و درمان،  وقف و امور خیریه،  وقف برای خدمت به بیماران، 
برچسب ها: وقف برای پیشگیری، وقف برای مبارزه با دخانیات،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.