بخششی تا آسمان
دلمشغولی‌های وقفی حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 5 آبان 1394 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()

عشق به اهل بیت علیهم السلام مایه افتخار و مباهات هر مسلمانی است.  هر کس هم که به این عشق و ارادت، می‌نازد باید پای آن بایستد. عاشقی که به حرف نیست. به عمل است. در مسیر عشقِ اهل بیت علیهم السلام، مسرور نمودن دل آن بزرگواران، اهمیت بسیار بالایی داشته و این کار، آرزوی هر عاشقی است. اما چگونه می‌توان دل اهل بیت را شاد نمود؟ و اگر کسی توفیق این کار را پیدا نمود، چه پاداشی دارد؟ در کلام نورانی امام صادق علیه‌السلام، هم می‌توان راه دستیابی به این آرزو را پیدا نمود و هم نتیجه و پاداش آن را. آنجا که فرمود:

اگر زائر امام حسین علیه السلام می‌دانست که بواسطه این زیارت چقدر شادی و سرور بر رسول خدا صلی الله علیه وآله و بر امیرالمومنین علیه السلام و بر حضرت فاطمه علیهاالسلام و به شهدا از ما اهل بیت وارد می‌آید و اگر می‌دانست اهل بیت به خاطر زیارتش چه دعایی برایش می‌نمایند، و اگر می‌دانست چه اثر و ثوابی در همین دنیا و در آخرت خواهد داشت و خداوند چه چیزی را برای آخرتش ذخیره کرده است، هر آینه دوست می‌داشت که آنجا (کربلا) خانه‌اش می‌بود. همانا زائر امام حسین علیه‌السلام از این مسافرتش بر می‌گردد و قدمش را برروی چیزی نمی‌گذارد مگر اینکه برای او دعا می‌کند. و هنگامیکه خورشید بر او می‌تابد، گناهانش را از بین می‌برد، پس بر می‌گردد در حالیکه هیچ گناهی بر او نیست.

آری، آنكه برای شادمانی اهل بیت و دوستی آنان با اشتیاق از وقت، مال و دارایی خود هزینه می‌كند راست می‌گوید آن بزرگواران را دوست داشته و اینگونه صدق مدعای دوستی و محبت خود را ثابت می‌کند.  برخی نیز، نشان دوستی و عشق را از خود فراتر می‌برند، به فکر دیگران نیز بوده و دوست دارند آنها نیز از لذت زیارت بهره‌مند شوند. از این رو، با فراهم نمودن مقدمات و امکانات سفر زیارتی دیگران، عطر محبت به اهل بیت علیهم السلام را، در فضای شهر و دیارِ عاشقان حسین علیه السلام منتشر می‌کنند.

در این بین، كسی كه علاقه‌ی بیشتری به اهل بیت پیامبر دارد، كسی كه دغدغه محبت به این خاندان و شادنمودن دل آنان را دارد، برای بعد از مرگ خود نیز فكری می‌كند و برنامه‌ای می‌ریزد تا بعد از خودش هم، راه ابراز محبت و نشان دادن علاقه‌اش به اهل بیت باز بماند. اما چگونه می‌توان كاری كرد كه راه محبت و شادنمودن دل اهل بیت علیهم‌السلام را ماندگار کرد؟

راهش وقف است. می‌توان با وقف برای زیارت امام حسین علیه السلام  به اهل بیت پیامبر ابراز ارادت و عشقی ابدی نمود. می‌توان با وقفِ بخشی از دارایی خود، کاری کرد که حتی بعد از وفات خود، دیگران به نیابت از انسان  به زیارت عتبات مشرف شوند و اینگونه دل اهل بیت علیهم السلام را شاد نمود. با وقف برای زیارت عتبات، می‌توان محبت و علاقه خود را به خاندان وحی جاودانه نمود تا آیندگان نیز به بركت بهره‌مندی از آثار آن موقوفه، به زیارت مشرف و اسباب سرور و شادمانی برترین بندگان خدا، فراهم گردد. وقف به این انگیزه، شعار عملی محبت و ارادت واقف به اهل بیت علیهم السلام است كه طنین آن تا ابد خواهد پیچید و همگان را از عشق و افتخار واقف به آن بزرگواران آگاه خواهد نمود. *مستدرک الوسائل/ج10/ص343
طبقه بندی: وقف و اهل بیت علیهم السلام،  وقف برای زیارت،  وقف، عاشورا، محرم، 
برچسب ها: وقف و زیارت، وقف برای کربلا،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.