تبلیغات
بخششی تا آسمان - از غصب سند تا موقوفه‌خواری
بخششی تا آسمان
دلمشغولی‌های وقفی حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ شنبه 23 آبان 1394 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()

وقتی روح بندگی خدا در جان و دل کسی رسوخ کند، تمام دستورات خداوند متعال را عاشقانه انجام می دهد و تبعیضی بین آن قائل نمی شود. اوامر الهی نیز تنها در نماز، روزه، حج، خمس و زکات خلاصه نمی شود. خداوند مهربان از بندگانش درخواست های دیگری هم دارد. خودش فرموده است: إِنَّ اللّهَ یَأْمُرُكُمْ أَن تُؤدُّواْ الأَمَانَاتِ إِلَى أَهْلِهَا همانا خدا شما را امر می کند که امانتها را به اهلش بر گردانید. اداء امانت آنقدر اهمیت دارد که امام صادق علیه السلام فرمودند: که اگر قاتل امیرالمومنین علیه السلام (ابن ملجم) امانتى را به من بسپرد هر آینه آن را به او بر مى گردانم.

البته اداء امانت، مصداق های مختلفی دارد که یک نمونه آن برگرداندن سندهای موقوفه ای است که پیش افراد مانده است.

امروزه به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی و در سایه ولایت فقیه، سازمان اوقاف و امور خیریه به عنوان متولی امر موقوفات بنا گردیده، بازگرداندن تمام اسناد موقوفات به این سازمان امری واجب و مقدس است تا این نهاد مقدس و دینی، ضمن شناسایی و تثبیت تمامی موقوفات، به ادای حق موقوفه و همچنین اجرای امینانه نیات واقفین خیراندیش بپردازد.

البته باید به این نکته نیز توجه نمود که صاحب اصلی موقوفات در واقع، قرآن و اهل بیت علیهم السلام هستند. چرا که اکثر نیات موقوفات یا برای قرآن و معارف قرآنی و یا برای بزرگداشت مقام اهل بیت و مخصوصا حضرت سیدالشهدا علیه السلام می باشد.

با این بیان معلوم اگر کسی در عودت دادن این امانت امتناع ورزد،

در واقع سند ملکی که متعلق به امام حسین علیه السلام است را غصب کرده است و در صورت کوتاهی در این امر، چه بسا خدایی ناکرده گناه موقوفه خواری نیز برای او ثبت گردد. چرا که ممکن است برخی از این موقوفات از حالت وقفی خارج شده باشد و یا در آینده به دست کسانی بیفتد که حرمت موقوفه را نگه نداشته و از آن برای منفاع شخصی استفاده کنند و اینگونه نگهدارنده سند نیز در گناه موقوفه خواران شریک خواهد شد.

حال که اینگونه است، هرکس سندی از موقوفه ای در اختیار دارد، بیاید و به این امر الهی لبیک بگوید و آن را به سازمان اوقاف و امور خیریه که متولی و خادم موقوفات است برگرداند.    
طبقه بندی: وقف و اهل بیت علیهم السلام،  موقوفه خواری، 
برچسب ها: سند موقوفات، موقوفه خواری،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.