تبلیغات
بخششی تا آسمان - گنجینه‌ای از ارزش‌ها
بخششی تا آسمان
دلمشغولی‌های وقفی حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 24 آذر 1394 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()

 

دنیا مزرعه ای است برای کاشتن بذر کارهای نیک و شایسته. زمین حاصلخیزی است که بذرکارهای خوب را به بهترین شکل ممکن به ثمر نشانده و در ازای هر عملی چندین برابر میوه و محصول تحویل می دهد. از این رو تا می توان باید تلاش نمود تا با انجام بهترین اعمال و حسنات، درجات بالاتری از بهشت برین را برای خود خریداری نمود. مصداق های کار خوب زیاد است و عمل صالح تنوع فراوانی دارد. اما زمین دنیا و فرصت زندگی محدود است. برای همین باید بعد از انجام واجبات فرصت را غنیمت شمرد و به انجام بهترین اعمال، کارهای صالح و نیک پرداخت. اما در بین کارهای صالح کدام کار بهترین است تا روی انجام آن وقت گذاشته و سرمایه گذاری شود. برای شناخت بهترین کار، باید به سراغ ویزگی های اعمال رفت. دوام و ماندگاری اثر، و همچنین وسیع بودن دامنه و زمینه انجام یک کار، می توانند دو ویژگی برای تعیین بهترین کارها و اعمال باشند. با این بیان طبیعتا کاری از همه بهتر است که بیشترین دوام و بیشترین گستره و زمینه انجام را داشته باشد. اما چه عملی این خاصیت را دارد؟ پاسخش

"وقف" است. وقف هم ماندگار است و هم زمینه و گستره پهناوری داشته و فراتر از زمان است. وقف گنجینه خوبی ها و معدن ارزشهاست.  عمل صالحی است که می تواند تا قیامت دوام داشته باشد. چشمه سار جوشان و پربرکتی است که بعد از مرگ نیز جریان داشته و آب زلال خیرات را به کام تشنگان می رساند. وقف نه تنها کار خیر، بلکه کارخانه تولید خوبی هاست. انجامش لحظه ای است اما اثرش ماندگار و ابدی. وقف درخت مثمری است که نه برای یک سال و دوسال، بلکه تا قیامت ثمردهی آن امتداد یافته و در هر زمان میوه های عمل صالح را به دست واقف می رساند.

 وقف قالبی الهی برای بقا و ماندگاری است که اگر عمل صالح در این قالب درآید برای واقف باقی مانده و کوله بار او را تا قیامت سرشار از خیرات و مبرات می کند. وقف ایجاد شاهراهی به سوی خوبی هاست. بنا نهادن بزرگراهی است برای اعمال صالح که هر کس پا در این جاده می گذارد، واقف در آن عملِ صالحش شریک می شود. هر عمل صالحی که در چارچوب وقف محقق شود، تداوم یافته و از این رو، لحظه به لحظه خوشه های پاداش الهی را برای انسان به ارمغان می آورد.

وقف سفره ی احسان و خیراتی ابدی است. ممکن است چشمه و نهری کوچک باشد، اما هیچگاه از جوشش باز نمی ایستد و خشک نمی شود. وقف عملی است كه وابسته به زمانِ محدود عمر و زندگی نیست. پاداش وقف، مقطعی و منحصر به یک روز و چند روز نیست. واقف چه زنده باشد و چه نباشد، در حال انجام كار خیر و حسنه است. وقف، روز به روز  و لحظه به لحظه، حسنه و كار نیك است. از این جهت واقف هر لحظه و هر آن، در حال انجام عمل صالح است و كوله بارش لحظه به لحظه تا قیام قیامت سنگین تر می شود. 

در شاهراه وقف، هر کس که به هر نیتی و برای انجام هر کاری بخشی از دارایی خود را وقف کند، علاوه بر اینکه از اجر و پاداش وقف، صدقه، انفاق، ایثار و... برخوردار می شود، در پاداش کسانی که به واسطه وقف او عمل صالحی انجام می دهند، شریک می شود. برای همین خیراندیشان زیرک، به سراغ وقف می روند تا کوله بار حسنات خود را از اعمال صالح پُر کنند. از این رو، کسی که برای ترویج فرهنگ قرآن وقف می کند، هر کسی که بواسطه عمل خیر او با قرآن آشنا و مانوس می شود محصول کارخانه او شمرده شده و واقف در اجر او شریک می گردد. گاهی هم محصول این زمین حاصلخیز، افزایش معرفت دینی، تبلیغ و ترویج ارزشهای اسلامی، برپایی مجالس وعظ و خطابه است و گاهی احداث حوزه علمیه، مدرسه و دانشگاه است که در این موارد، واقف در پاداش و فضیلت تعلیم و تعلم ، تبلیغ و ترویج معارف و فرهنگ اهل بیت علیهم السلام و... با آن کسانی که بواسطه واقف به این امور مقدس پرداخته اند، شریک بوده و از آنان شمرده می شود. گاهی نیز کسی برای دستگیری از فقرا و ایتام، یا احداث بیمارستان و درمانگاه، و یا كمك به معالجه بیماران تنگدست و مسكین وقف می کند، و گاهی واقفی دیگر برای...

اما زمینه برای وقف، مقید و محصور به یک یا چند موضوع و انگیزه نیست. عرصه وقف وسیع و پهناور است. می تواند هر کار نیکی را در بر گیرد. از این رو کسی که برای یک فضیلت و ارزش وقف می کند، ممکن است دوست داشته باشد که برای ارزش ها و انجام اعمال صالح دیگری نیز وقف کند و در پاداش کسانی که به انجام آنها مبادرت می ورزند هم، شریک باشد.

حال که اینگونه است باید درجه هوشمندی را بالاتر بُرد. باید از موقعیت به دست آمده بیشترین استفاده را نمود. وقف گنجینه ای از خوبی هاست. اما وقف برای ترویج فرهنگ وقف گنجینه ای از گنجینه هاست. سلسله جنبان واقفی است. راهبری و هدایتگری واقفان و خیراندیشان است. معدنی است که می تواند هزاران معدن را در خود جای دهد. مادرِ تمام وقف هاست.

اگر افراد دیگری به واسطه این وقف با سنت حسنه وقف آشنا شوند، و برای هر موضوعی وقف کنند، آن واقف نخستین در اجر و پاداش هایی که نصیب همه این واقفین می گردد شریک بوده و در پرونده اعمالش، اجری همانند همه عمل کنندگان به جمیع موقوفات ثبت می گردد.
طبقه بندی: چرا وقف کنیم؟،  وقف و ترویج معارف اسلامی،  تعریف وقف، 
برچسب ها: ارزش وقف، وقف، عمل صالح ماندگار، وقف برای ترویج فرهنگ وقف،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.