تبلیغات
بخششی تا آسمان - نسیمِ کربلا
بخششی تا آسمان
دلمشغولی‌های وقفی حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 15 آذر 1394 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()

چه می‌خواهی که در کربلا نباشد؟ خدا، قرآن، ولایت، بصیرت، دین، همدلی، ایثار، شهادت، سعادت...

کربلا چکیده تمام زیبایی‌ها و عظمت‌ها و بهترین سرمشق بندگی است. تفسیر روشن خداباوری و خدامحوری است. کربلا زیباترین کلاس عبودیت است که عشق و بندگی را باهم آمیخته و به شاگردان مکتب می‌آموزد. مدرسه‌ای است که درس‌هایش حیات بخش، جاودانه و همیشگى است. کتاب عشقی است که هر بار خوانده شود هزاران نکته از آن فهمیده می‌شود. کربلا و عاشورا، تجسم واقعی وعینی اصول و پایه‌های دین است. اساس دین با عاشورا پیوند خورده و به بركت عاشورا هم باقى مانده است. عاشورای حسین علیه السلام، اسلام را زنده و جاوید نمود. و از این روست که امام راحل رحمه الله علیه فرمودند: "... ماهرچه داریم از محرم و صفر است"

عاشورا، نه یك حادثه‌ى تاریخىِ صرف، که یك فرهنگ ماندگار و پشتوانه‌ى روحى و معنوى برای آزادگان عالم است و پیام ها و درس هاى بسیاری دارد. یکی از درس‌های عاشورا، ظلم ستیزی و ایستادگی در برابر ستم است. عاشورا به ما می‌آموزد که در مقابله‌ی حق و باطل _ که تا زمان استقرار حکومت منتقم  ادامه خواهد داشت- برای یاری دین خدا باید فداکاری کرد. در راستای پاسداری از حق، با تمام وجود باید قیام نمود و حتی قدمی پا پس نکشید.

برای همین است که مستکبران عالم از ترویج فرهنگ عاشورا و کربلا هراس دارند و به هر شکل و صورتی به مقابله با آن می‌پردازند. آنها خوب می‌دانند تا وقتی کربلا و عاشورا الگوی مسلمانان باشد، تسلط بر آنان محال است. از این رو هر روز با شکلی و دسیسه‌ای، بی‌صدا و چراغ خاموش، به مبارزه با فرهنگ حسینی برمی‌خیزند تا بتوانند سیطره خود را بر مظلومان عالم گسترش دهند.

یک روز با زیر سوال بردن حقایق و وقایع عاشورا به میدان می‌آیند و دیگر روز

با تحریف آن. یک روز اهداف قیام عاشورا را زیر سوال می‌برند و دیگر روز، آن را تا سطح یک قصه و داستان و یا نهایتا یک واقعه تاریخی پایین می‌آورند.

یک روز با ترویج خرافات به جنگ با حقیقت عاشورا می‌آیند و دیگر روز با وارد نمودن هزار شک و شبهه. یک روز با مخدوش کردن چهره عاشوراییان عرض اندام می‌کنند و دیگر روز، با بی‌اهمیت نشان دادن و لوث نمودن مراسمات مربوط به آن، به نبرد برمی‌خیزند.

یک روز با خنجر بدعت به جان شیفتگان مکتب عاشورا می‌افتند و دیگر روز با چهره‌ای به ظاهر خیرخواه، با وارد نمودن انحرافات درشعارها، تصاویر، برنامه‌ها و هزاران نقشه پلید دیگر، به این فرهنگ باعظمت چنگ و دندان می‌اندازند. یک روز با وارد نمودن مطالب دروغ و یا غلوآمیز، دیگر روز با انگیزه از بین بردن روحیه ظلم ستیزی عاشوراییان بر طبل جدایی دین از سیاست کوبیده و به سکولاریزه کردن هیئت‌های عزاداری پرداخته و جنبه قیام عاشورا را زیر سوال برده و آن را در حد یک گریه و عزاداری صرف جلوه می‌دهند.

حال که یزیدیان زمان اینگونه کمر به مبارزه و مقابله با کربلای مولایمان حسین علیه السلام بسته‌اند، باید به مقابله پرداخت. باید برای ترویج این فرهنگ انسان‌ساز بیش از پیش تلاش نمود و خود را آماده دفاع از این حریم ملکوتی نمود.

این مقابله و آمادگی دفاع از خیمه عاشوراییان هم نباید مخصوص یک زمان خاص باشد، چرا که زیارت عاشورا مسیر ترویج و دفاع را روشن نموده است. در این زیارت شریف دشمنان و قاتلان مولایمان را تا روز قیامت لعن می‌کنیم – اللهم خُص انت اول ظالم باللعن منی... الی یوم القیامه-  و این نشان می‌دهد که جریان عاشورا وکربلا تا قیامت ادامه داشته و می‌بایست جریان دفاع از آن نیز اینگونه امتداد یابد. جریان عاشورا یک جریان مقطعی نیست. مشعل فروزانی است که تا قیامت باید چراغ راه بندگان خدا قرار گیرد. از این رو کاری که برای این فرهنگ صورت می‌گیرد نیز، باید اقدامی همیشگی و الی یوم القیامه باشد و چه کاری بهتر از "وقف".

یکی از بهترین و اساسی‌ترین کارها برای بزرگداشت این مکتب  "وقف" است. وقف برای "ترویج فرهنگ عاشورا و مبارزه علمی با انحرافات و پاسخگویی به شبهات آن" کاری ماندگار برای حفاظت از خیمه‌های فرهنگی و انسان ساز کربلاست.

با وقف می‌توان حسینیه‌ای به وسعت تاریخ بنا نمود تا دل‌های آزادمردان جهان را شیفته و مجذوب مولایمان حسین علیه السلام کرد. می‌توان پایگاهی بنا نمود تا توطئه یزیدیان زمان را قبل از رسیدن به خیل عزاداران حسینی خنثی نمود.

با وقف برای پاسخگویی به شبهات عاشورا، می‌توان مرکزی دفاعی بنا نمود که تا قیامت به رصد تیر و خنجرهای شمرها و ابن‌سعدهای زمان نشست و هر حرکت خزنده آنان را، در نطفه خفه کند.

وقف برای مقابله با انحرافات عاشورا، ایجاد پایگاهی همیشگی در فضای علمی، مجازی و سایبری است که می‌تواند در شکل‌ها و قالب‌های مختلف و جدید، حرکت دسته‌های عزاداری را مدیریت کرده و از کج‌روی‌ها و انحرافات آنان پیشگیری کند.

باید توجه نمود که برافراشته ‏داشتن پرچم عزای حسین علیه السلام در حقیقت برپاداشتن پرچم توحید و مکتب رهائی‌بخش اسلام است. از این رو زنده نگه‏داشتن عاشورا و هرچه پرشورتر برگزار نمودن مراسمات آن، از اساسی‏ترین امور و حیاتی‏ترین مسائل اجتماعی و فرهنگی است. و با این بیان به خوبی روشن می‌شود که وقف برای ترویج و تبلیغ این مکتب، امروزه یکی از نیازهای ضروری جوامع اسلامی است.

با این بیان، دیگر سکه این شبهه از رونق می‌افتد که؛ برای عاشورا و محرم وقف‌های زیادی شده است و بهتر است برای کارهای اساسی دیگری وقف شود. چرا که هر عقل سلیمی به خوبی درمی‌یابد وقف به این منظور از نیازهای اساسی و ضروری است. چرا که وقتی فرهنگ حسینی در جامعه‌ای حکمفرما شود، روح تعاون و همدلی، روحیه ایثار و از خودگذشتگی، حس نوعدوستی و کمک به دیگران و هزاران فضیلت دیگر بر آن جامعه حاکم می‌شود و اینگونه بسیاری از مشکلات مادی و معنوی آنان برطرف خواهد شد. نمونه کوچک چنین جامعه‌ای را هم می‌توان در ایام اربعین سرور و سالار شهیدان در عراق به خوبی مشاهده کرد که برای ابراز عشق به مولایمان هرکس آنچه در توان دارد را، عاشقانه در طبق اخلاص می‌گذارد و برای زائران مولا خرج می‌کند.

آری وقف برای "ترویج فرهنگ عاشورا و مبارزه علمی با انحرافات و پاسخگویی به شبهات عاشورا" لبیکی عاشقانه و همیشگی به ندای مظلومانه هل من ناصر مولایمان حسین است و کسی که اینگونه عمل کند تا قیامت در جرگه یاری کنندگان حضرتش قرار می‌گیرد و هر لحظه به پاسداری از این مکتب پرداخته است حتی اگر رخت از این دنیای خاکی بربسته باشد.
طبقه بندی: وقف، عاشورا، محرم،  وقف و ترویج معارف اسلامی،  وقف و اهل بیت علیهم السلام، 
برچسب ها: وقف و فرهنگ عاشورا، وقف عاشورایی، وقف کربلایی،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.