تبلیغات
بخششی تا آسمان - پاک کننده دل
بخششی تا آسمان
دلمشغولی‌های وقفی حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 17 آذر 1394 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()

هرمسلمانانِ معتقدی به کعبه عشق ورزیده، آن را دوست داشته و آرزوی زیارتش را در سر می‌پروراند و برای ادای احترام و طواف آن، حاضرند هم مشقت‌های سفر را به دوش کشند و هم مال قابل توجهی هزینه کنند. چرا که خانه حضرت حق و قبله عبادت مسلمین است. از این رو اگر گرد وغباری بر آن بنشیند، عاشقانه به غباررویی آن شتافته و خاک آن را طوطیای چشم خود می‌کنند.

البته باید دقت کرد که کعبه با تمام بزرگی و زیباییش، تنها خانه‌ای گلی است که منسوب به پروردگار و سنگ نشانی برای بندگی است که همه مسلمین رو به یک سو به عبادت برخیزند. اما خانه واقعی پروردگار عالم، جای دیگری است. خودش فرمود که: لا یَسَعُنی اَرْضِی وَلا سَمائی و لَكِنْ یَسَعُنی قَلْبُ عَبْدِی المُؤمِن[1] زمین و آسمانم گنجایش مرا ندارند ولى قلب بنده مؤمن من دارد. آری جایگاه اصلی خداوند متعال کعبه دل است نه کعبه گل. وقتی هم که گنجایش دل مومن از هر چیزی بیشتر باشد، احترام و حرمت آن نیز به مراتب بالاتر از کعبه خاکی خواهد بود.

اصلا دل حرم خداست که در وجود انسان به ودیعت گذاشته شده و برای همین است که ما را از دلدادگی به غیر حضرت دوست نهی کرده‌اند. دل اگر خانه خدا نشود، اضطراب، افسردگی، وحشت و هزار مشقت و سختی دیگر به سراغش می‌آید. چرا که خداوند متعال آرامش و وقار را به دل‌های مومن می‌فرستد. هُوَ الَّذی أَنزَلَ السَّكینَةَ فی قُلوبِ المُؤمِنینَ. [2]

در مقابل نیز، اگر کسی دلش بیمار شد، بیچاره می‌شود. هم نادان و نفهم می‌شود و هم بی‌ایمان. چرا که

کار قلب از سویی فهمیدن وادراک است که انسان می‌تواند با آن حقایق عالم را درک کند و راه را از چاه تشخیص دهد. و از سوی دیگر دل ظرف و قرارگاه ایمان است. که اگر معیوب و بیمار باشد، ایمان در آن رسوخ نکرده و در نتیجه خانه خدا نمی‌شود تا به سعادت و خوشبختی برسد. خداوند متعال خودش در قرآن مجید دریافت نکردن حقایق عالم را بوسیله قلب یکی از دلایل جهنمی شدن دوزخیان ذکر کرده و فرمود: وَلَقَدْ ذَرَأْنَا لِجَهَنَّمَ كَثِیرًا مِّنَ الْجِنِّ وَالإِنسِ لَهُمْ قُلُوبٌ لاَّ یَفْقَهُونَ بِهَا، و در حقیقت بسیارى از جنّیان و آدمیان را (گویى) براى دوزخ آفریده‏ایم. [چرا كه‏] دلهایى دارند كه با آن [حقایق را] دریافت نمى‏كنند. [3]

با این وصف باید از کعبه دل بیش از پیش مراقبت نمود و به نظافت و پاکی آن بیش از هر چیز دیگری اهمیت داد. چرا که اگر غبار گناه و تاریکی معصیت روی آن جمع شود، پیدا کردن نور حضرت حق و یافتن راه حقیقت مشکل خواهد شد. لذا باید واقعه را قبل از وقوع علاج نمود. وقتی کسی از قلب خود غافل شود و زنگار گناه روی آن تلمبار شود دیگر کار مداوای آن قلب سخت و چه بسا ناممکن گردد. از این رو می‌بایست مراقب بود تا هیچ زنگاری روی دل ننشیند. انسان عاقل خودش را ملزم می‌کند مدام به گردگیری دل بپردازد تا خدایی ناکرده دچار دلمردگی و مرگ قلبی نگردد. برای این کار هم باید وسیله‌ای مناسب فراهم نمود. وسیله و راه برطرف کردن زنگار قلب را نیز پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله بیان نموده و فرمودند:

اِنَّ هذِهِ القُلوبَ لَتَصدَاُ کَما یَصدَاُ الحَدیدُ وَ اِنَّ جِلاءَها قِراءَةُ القُرآنِ .] 4[

براستی این قلب‌ها زنگار می‌گیرد، همان طور که آهن زنگار می‌گیرد، همانا جلای آن قرائت قرآن است .  

قرآن مجید، که برترین سخن است، بهترین نسخه درمان دل و جان انسان است. تنها نسخه‌ای است که قرائتش هم در رفع بیماری موثر است. زنگار گناه را می‌تراشد و قلب را صیقل می‌دهد تا قابلیت پذیرش نور حق در آن به وجود آید.

حال که چنین است باید برای طهارت و نظافت کعبه دل به قرآن پناه برد و زنگار گناه را با عطر روحبخش قرآن از این خانه زدود. در این مسیر نیز باید پا را از خود فراتر گذاشت و شمیم دلنواز این دارو را به مشام همه مشتاقان بهشت رسانده و روزنه‌ای از قلب آنان به سوی رضوان الهی گشود. می‌بایست با تشویق و ترغیب اطرافیان خود، راه پاک نمودن دل را فراروی آنان نیز قرار داد و اینگونه آنها را نیز به آسمان بیکران رحمت الهی متصل نمود.

البته در بین عاشقان خالق هستی، عده‌ای هستند که خادمی خانه خدا را بالاترین افتخار خود دانسته و به آن مباهات می‌کنند. از این رو برای جلا دادن قلوب بندگان خدا، که خانه راستین پروردگار است، دست به کاری ماندگار و ابدی زده و درمانگاه مخصوصی برای جلای قلب‌ها ایجاد می‌کنند. شاهراه وقف برای قرائت قران را انتخاب نموده تا اینگونه اسباب جلای کعبه دل را تا قیامت مهیا کنند. با این عمل خیرشان، پاداش عجیبی هم نصیب خود می‌کنند. چرا که هرگاه به واسطه وقف آنان، در مکان و زمانی آیه و سوره‌ای از قرآن قرائت شود، در واقع، این واقف خیراندیش است که به مصفا کردن خانه خدا پرداخته و اینگونه در گوشه‌ای از زمان آماده ایستاده است تا با وقف خود غبار از قلوب مومنین پاک کند.

 

پی نوشت ها:

1-      عوالی اللئالی،ج4،ص7

2-      سوره فتح آیه 4

3-      سوره اعراف آیه 179

4-      ارشاد القلوب ص 78
طبقه بندی: وقف و ترویج معارف اسلامی،  وقف و قرآن، 
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.