تبلیغات
بخششی تا آسمان - هم دیو بیرون ‎شود وهم، فرشته در‌آید
بخششی تا آسمان
دلمشغولی‌های وقفی حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 15 آذر 1394 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()

شیطان پلید و خبیث به هر جا وارد شود، آنجا را نیز آلوده می‌کند. پایش که به هر خانه‌ای باز شود، آنجا را کثیف و متعفن می‌نماید. در هر منزلی که اتراق کند، بیکار نمی‌نشیند. مشغول یارگیری می‌شود تا در جهنم تنها نباشد. با هزار دوز و کلک، طرح دوستی ریخته، در پیِ فریب اهل خانه بر آمده و اگر خدا به دادشان نرسد بیچاره می شوند. دلش می‌خواهد تمام ساکنان خانه را به گناه بکشاند. شیطان رجیم، موجود پست و تاریکی است، که همخانه هرکس شود، نحسی و تاریکی‌اش همنشینانش را هم فراگرفته و باعث کوردلی آنان خواهد  شد. قرین هر کس شود، یاد و ذکر خدا را فراموش می‌کند، از خوبی‌ها و اعمال صالح جدا شده و در لجنزار گناه، معصیت و طغیان فرو خواهد رفت.
ابلیس ملعون، با تعفنی که دارد، به هر سرایی که پا بگذارد، مانع استشمام شمیم بهشت الهی می‌شود.
آلودگی‌اش باعث می‌شود ملائکه و فرشتگان الهی به آن خانه وارد نشده و در نتیجه جولانگاه عفریت‌ها شود. خانه‌ای هم که اینچنین شود، دیگر ساکنانش بوی خوشبختی و سعادت، آرامش و برکت و نور و بصیرت را به خود نخواهد دید.
حال که اینگونه است باید دست پیش گرفت و مانع ورود این دیو به خانه و کاشانه خود شد. باید دست به کاری زد تا آن ملعون به منزل و مأوای ما نزدیک هم نشود. باید حصاری محکم دور خود وخانواده خود کشید و راه آن ملعون را سد نمود. راه این کار را نیز دروازه شهر علم امام علی علیه‌السلام بیان نموده و فرمود:

اَلبَیتُ الَّذی یُقرَآُ فیهِ القُرآنُ وَ یُذکَرُ اللهُ  عَزَّ وَ جَلَّ  فیهِ تَکثُرُ بَرَکَتُهُ وَ تَحضُرُهُ المَلائِکةُ وَ تَهجُرُهُ الشَّیاطینُ
خانه‌ای که در آن قرآن خوانده شود و خدا را به یاد آرند، برکتش فزونی یابد و فرشتگان به آن خانه درآیند و شیاطین از آن دوری جویند.
[1]
قرآن مجید که بالاترین ذکر است، نوری است که بر هرجا بتابد ظلمت و تاریکی را از بین می‌برد. شیطان روسیاه نیز که از نور فراری است دیگر پا به آنجا نخواهد گذاشت. در مقابل، ملائکه خدا که صدای قرآن را دوست دارند و به ذکر و یاد خدا عشق می‌ورزند، آن منزل را مسکن و مأوای خود نموده و به آن وارد می‌شوند. خانه‌ای که رنگ و بوی قرآن بگیرد، برکتش هم بسیار می‌شود. کمِ آن خانه هم، زیاد است. چه بسیار خانه‌های محقر وکوچکی که با یاد خدا و ذکر قرآن، چنان صفا، آرامش، معنویت و آسایشی گرفته‌اند که کاخ‌های مجلل چنین چیزی را به خود ندیده‌اند.
حال هر که می‌خواهد، برکت محل کار و یا خانه‌اش فزونی یابد، ملاکه خدا منزلش را قابل بدانند و به آنجا نازل شوند و شیطان رجیم نیز از مسکن و مأوایش دوری جوید، راهش قرآن است. هر که می‌خواهد خود وخانواده‌اش از وسوسه‌های شیطان در امان باشد، به حصار محکم قرآن مجید پناه برده و تلاوت این کتاب آسمانی را که نقطه شروع تمسک به قرآن است را برنامه روزانه خود نماید. هر چه بیشتر قرآن خوانده شود و فرهنگ قرآن در خانه بیشتر حاکم و استمرار داشته باشد، این برکات نیز، طبعا بیشتر خواهد بود.
البته در بین مومنین، دریادلانی هستند که این آثار شگرف قرائت قرآن را برای همه می‌خواهند. از طرفی دوست دارند برکت خانه‌های مسلمین زیاد شده و محل رفت و آمد فرشتگان شود. از طرفی نیز، نگران ورود شیطان و از بین رفتن نورانیت منزل همکیشان خود هستند. برای همین دست به کاری می‌زنند تا فرهنگ اُنس با قرآن و تلاوت این کتاب آسمانی، فراگیر و ماندگار شود. ایشان با وقف برای قرآن، گامی مهم برای نهادینه شدن فرهنگ قرآن نموده و مشعل راه مأنوس شدن با این مصحف شریف را پیش روی همگان روشن می‌کنند. با وقف برای قرآن، مکتب و مدرسه‌ای قرآنی به وسعت تاریخ درست می‌کنند که تا ابد، کانون گرم خداجویان و خداباوران شود.   

 

پی نوشت:

[1] اصول کافی 2/610


طبقه بندی: وقف و قرآن، 
برچسب ها: وقف برای ترویج انس با قران،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.