تبلیغات
بخششی تا آسمان - نهضت قرآن‌آموزی، شاهراهی برای سعادت
بخششی تا آسمان
دلمشغولی‌های وقفی حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 17 آذر 1394 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()

دنیا مسافرخانه وآدمی‌زاد مسافر غریبی است که باید به سوی اصل و ریشه‌اش یعنی خداوند متعال برگردد. اما در مسیر رسیدن به سوی حق، گاهی گناهان مانع حرکت می‌شوند و گاهی قرار گرفتن در مسیرهای صعب‌العبور توان رفتن را از انسان می‌گیرد.

البته خداوند مهربان که در اوج بی‌نیازی است، خودش بیش از هرکس منتظر بازگشت بندگانش بوده و برای همین، اسباب و وسایل فراوانی را برای تسریع و سهولت حرکت آنان، سر راهشان قرارداده است. یکی از آن وسایل، آموختن قرآن کریم است که هم سبب‌ساز است و هم، سبب‌سوز. هم سبب حرکت می‌شود و هم عوامل توقف را از بین می‌برد. هم عامل شوق، حرکت و امید است و هم وسیله‌ای است برای پاک کردن گناهان، که همچون غل و زنجیر به پای طالب حق می‌پیچد و او را از حرکت باز می‌دارد.

آموختن قرآن کریم وسیله‌ای است که با تمسک به آن مسیر حرکت به سوی خداوند برای همگان آسان و میسور می‌شود. قرآن‌آموزی آنقدر ارزشمند است که امام صادق علیه السلام فرمود:

من تعلّم منه حرفاً ظاهراً کتب الله له عشر حَسَنات و محا عنه عشَر سیّئات و رفع له عشر درجات. 1

اگر كسى از قرآن یك حرف بیاموزد، خداوند براى او ده حسنه مى‌نویسد، و ده گناه از او مى‌بخشد، و ده درجه او را بالا مى‌برد، فرمود: نمى‌گویم ، در مقابل هر آیه ، بلكه در مقابل هر حرفى مانند «باء» یا «تاء» یا همانند آنها.

آری خداوند متعال، آموختن کلامش را آنقدر دوست دارد که حتی

در مقابل یادگیری یک حرف از آن، چنین پاداشی می‌دهد. از سویی ده حسنه توشه راهش می‌کند که تا بهشت رهنمونش باشد. از سوی دیگر ده گناه او را می‌بخشد تا با قلب و روحی سالم و پایی آزاد شده از زنجیر گناه راه را طی کند. به این میزان هم کفایت نکرده است. کاری می‌کند که قرآن‌آموز، کلاس معرفت را جهشی طی کند. برای همین او را در راه تقرب به خویش، بدون زحمت و مشقت ده رتبه بالا می‌برد.

این همه آثار و پاداش در یادگیری قرآن کریم عجیب نیست. چرا که کلام حق است. بالاترین و برترین کلام است. هدایت گر بشریت است که هرکس به آن چنگ زند گمراه نخواهد شد.

 حال که اینگونه است، هرکه می‌خواهد مسیر رسیدن به قرب الهی را به سلامت طی کند، بیاید و با آموختن قرآن مجید راه را بر خود هموار کند و قرآن آموزی را یکی از برنامه‌های اصلی خویش قرار دهد.
البته در این مسیر، که مسیر سعادت و خوشبختی است، باید پا را از خود فراتر نهاد. می‌بایست دغدغه دیگران را هم داشت و آنان را به این وسیله به سوی فلاح و رستگاری کشاند. وقتی فراگرفتن این کتاب آسمانی، چنین نقش موثری در سعادت و کمال افراد دارد، باید برای آشنا کردن جامعه با این کلام الهی، نهضت قرآن آموزی ایجاد نمود. از این رو، هر که دل درگرو قرآن کریم دارد، بیاید و با برنامه‌ریزی مناسب به اندازه وسع خویش با شیوه‌های مختلف از نزدیکان، دوستان و اطرافیان خود شروع کند و اینگونه، هم‌کیشان خود را به سوی آموختن کلام الهی تر غیب و سوق دهد. به یقین، اگر هرکس که لذت اُنس با قرآن را درک نموده، برای توسعه فرهنگ یادگیری قرآن مجید، اقدامی عملی نماید، طبعا چتر نهضت قرآن‌آموزی، بر سر امت اسلامی سایه افکنده و راه نجات را پیش روی آنان قرار خواهد داد.

البته برخی از مومنین و عاشقان قرآن مجید، که دل در گرو این کتاب آسمانی داشته و خود با تمسک به آن راه هدایت را یافته‌اند، با اندیشه‌ای بلند، دست به کاری می‌زنند تا راه آموختن قرآن برای همیشه پیش روی مسلمانان باز باشد. اینان با وقف برای قرآن، اقدام به تأسیس مدرسه و مکتبی ابدی برای یادگیری این مصحف شریف می‌کنند. واقفان عرصه قرآنی، این پیش‌قراولان عرصه نهضت قرآن آموزی، با عمل شایسته و ماندگار خود، نام خویش را در زمره معلمان قرآن ثبت و این افتخار را برای خویش همیشگی می‌کنند.
وقف برای قرآن اجر و پاداش بیشماری دارد. چرا که هرکس به واسطه وقف او، حرفی از قرآن بیاموزد، ده حسنه به او داده شده، ده گناه از او زدوده و ده درجه بالا برده می‌شود و در تمام این آثار واقف خیر اندیش شریک خواهد بود. اکنون تصور کنید افراد بیشماری تا قیامت بیایند و از طریق عمل خیر او، کل قرآن را آموخته و با معارف و فرهنگ آن آشنا شوند، چه اجر و پاداشی نصیب واقف می‌شود، تنها خدا می‌داند.  

پی نوشت:

[1] الکافی، ج 2، ص 612


طبقه بندی: وقف و قرآن، 
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.