بخششی تا آسمان
دلمشغولی‌های وقفی حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 16 آذر 1394 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()

سخن بسیار زیبایی گفته‌اند که همنشین از همنشین رنگ می‌گیرد. چرا که انسان خواه‌ناخواه از دیگران تاثیر می‌گیرد و بخش مهمی از افکار و صفات اخلاقی خود را از طریق همنشینی و انس پیداکردن، به دست می‌آورد.
دوستی و همنشینی یکی از مهمترین عوامل مختلفی است که در شکل گیری شخصیت انسان نقش ایفا می‌کنند. نقش این عامل در زندگی انسان آنچنان پررنگ  و مهم است که پیامبراعظم صلی‌الله علیه‌وآله فرمود: المرء علی دین اخیه فلینظر احدکم من یخالل. انسان بر دین و روش همنشین خود است، پس باید ببیند که با چه کسی دوست می‌شود. 1

از این رو انسان عاقل، باید در انتخاب دوست دقت کند که بهترین همدم را برای خود برگزیده و با بهترین‌ها همنشین و مأنوس شود. اما اینکه بهترین همنشینی کدام است، بهتر است پاسخ را از امیرمومنان علی علیه‌السلام بشنویم که فرمود:

ما جالَسَ هذَاالقُرآنَ اَحَدٌ الّا قامَ عَنهُ بِزِیادَةٍ اَو نُقصانِ؛ زِیادَةٍ فی هُدًی اَو نُفصانِ مِن عَمًی .

هیچ کس با این قرآن همنشین نشد، مگر آن که چون از نزد آن برخاست با فزونی و کاستی همراه بود؛ فزونی در هدایت، و کاستی ازکوردلی. 2

قرآن همنشینی است که هم دست مونس خود را گرفته و تا ساحل آرامش کشانده و هدایتش می‌کند و هم او را از بیماری‌ها و زشتی‌هایش رها ساخته و نقص‌ها و خلأهای وجودی‌اش را با نور خود پُر می‌کند.
ماه مبارک رمضان، که بهار قرآن است، فرصتی است برای شروع یک همنشینی آسمانی. باید قدر این فرصت را دانست و آن را نقطه شروع یک دوستی همیشگی نمود. همنشینی با قرآن هرچه بیشتر و عمیقتر باشد، طبعا بهره بیشتری نیز از آن برده می‌شود. از این رو باید تلاش نمود که این همنشینی تداوم یافته تا همیشه از نور هدایت قرآن استفاده و بهره برد.

اما مومن که زرنگ و باهوش است، فرصت و توفیق همنشینی با قرآن را غنیمت می‌شمارد و به این دوستی رنگ جاودانه بخشیده و آن را ماندگار و ابدی می‌کند. برای این کار نیز راه‌های مختلفی ممکن است به ذهن خطور کند که در این بین "وقف" یکی از بهترین راهکارهاست.

با وقف برای ترویج فرهنگ قرآن،تلاوت، تفسیر و یا قرائت این کتاب آسمانی، می‌توان ارادت و دوستی خود را با آن همیشگی و دائمی نمود. چرا که وقف قالبی است که برای ماندگاری طراحی شده است و هر عمل خیری که در این قالب درآید ماندگار می‌گردد.

آنچه که به اعمال و رفتار انسان ارزش می‌بخشد انگیزه و نیت صالح است که آن را می‌توان با وقف ماندگار نمود هرچند که واقف از دنیا رخت بسته باشد. لذا کسی که عاشقانه برای اثبات وفا و دوستی خود با قرآن وقف می‌کند، این انگیزه زیبای او، همنشینی ابدی با قرآن را برای او رقم زده و تا قیام قیامت، او را مونس و همدم قرآن قرار داده و اینچنین، روز به روز، هم از هدایت قرآن استفاده می‌کند و هم از خاصیت عیب‌زدایی قرآن بهره می‌برد. قرآن کریم نیز که بهترین همنشین است از هر کسی باوفاتر بوده، همنشین خود را حتی پس از مرگ نیز رها نکرده و او را تا بهشت برین رهنمون خواهد ساخت.

پی نوشت:

[1]  بحارالأنوار، ج ۷۱، ص ۱۹۲، ح ۱۲

[2]  نهج البلاغه خطبه 176


طبقه بندی: وقف و قرآن، 
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.