بخششی تا آسمان
دلمشغولی‌های وقفی حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 31 فروردین 1394 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()


ای که دستت می رسد کاری بکن

قبل از آنکه از تو نیاید هیچ کار

برزخ را خود انسان می سازد. خانه ای است که مصالحش را انسان با اعمال خود تهیه نموده است. کسانی که کوله بار اعمال صالحشان پُر است برزخی آباد می سازند و آنها که توشه ای جز گناه ندارند، نمونه ای کوچک از جهنم برای خود برپا می کنند. در این بین برخی نیز که می خواهند برای در امان ماندن از عذاب ها و گرفتاری های برزخ، برای خود پناهگاهی بسازند و برزخ خود را آباد نمایند، به علت کم آوردن مصالحی از جنس خیرات و اعمال صالح، کارشان ناتمام و ناقص می ماند. در برزخ هم که نمی شود کاری انجام داد و یا از کسی قرض گرفت. نه کسی پیدا می شود که دست به دامانش شد و نه چیزی و جایی پیدا می شود که بتوان از سختی ها به آن پناه بُرد. آنجاست که نیاز به كار نیك و عمل صالح را به خوبی می فهمد و درک می کند. تنها اعمال خود انسان است که در فراز ونشیب های برزخ او را همراهی می کند. مگر اینکه خدا لطفی کند و کسی را بیادش انداخته تا برایش خیراتی کند و اعمال صالحی را در دنیا به نیابت او انجام دهد.
اصلا خود را در تنگنا قراردادن و منتظر کمک دیگران ماندن خلاف عقل است. هیچ مسافری بی آب و آذوقه دل به کویر و صحرای بی آب و علف نمی زند. وقتی آدم می تواند کاری کند تا در گرفتاری ها، با ابزاری که از قبل مهیا کرده به راحتی عبور نماید، چرا چنین نکند؟!ادامه مطلب
طبقه بندی: وقف و درمان،  وقف و امور خیریه،  وقف برای خدمت به بیماران، 
برچسب ها: خدمت ماندگار، رسیدگی همیشگی به بیماران، پاداش ابدی،
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 4 فروردین 1394 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()

انسان عاقل هیچ فرصتی را کوچک نشمرده و  از تمام آنها استفاده می‌کند. گاهی نتیجه‌ای که انسان از آخرین تصمیم‌گیری‌ها می‌گیرد، سرنوشت یک عمر زندگی را تغییر می‌دهد. آدمی‌زاد می‌تواند با فکری درست و اندیشه‌ای بلند، حتی در لحظات پایانی عمر خویش هم، کاری کند که تمام کاستی‌های زندگی‌اش را جبران کند.

هر کسی در طول زندگی اش، موقعیت های فراوانی برای عمران و آبادی آخرتش دارد. آن فرصت‌ها هر مقدار هم که زیاد باشند، کوتاه‌اند و گذرا. آنها که خورشید عمرشان رو به غروب نهاده به خوبی می‌فهمند که این مجال‌ها چقدر زود می گذرد. قدر این ساعات را ، آنان می دانند که دستشان از دنیا کوتاه شده و التماس می کنند که برای لحظاتی هم که شده به دنیا بازگردند تا شاید عمل صالحی انجام دهند.

از سویی نیز، مرگ خبر نمی کند. کسی نمی داند کجا، کی و چگونه از دنیا می رود. وقتش که برسد، بی‌درنگ باید رخت بربست و حتی لحظه‌ای هم مهلت نمی‌دهد. از این رو باید به فکر چاره‌ای بود. خداوند مهربان، راه چاره را، فراروی بندگانش گذاشته است. فرصتی ویژه به آنان داده، تا قبل از آمدن روز حسرت، بتوانند کاری اساسی انجام دهند وآن، وصیت ثلث اموال است. هر کسی می‌تواند نسبت به یک سوم اموال خود وصیت نموده تا در راهی خداپسندانه هزینه شود و اینگونه کوله بار سفر آخرت خود را سنگین‌تر نماید.

حال که ممکن است وصیت به یک سوم مال، آخرین مهلت انجام کارهای خیر باشد، انسان عاقل و زرنگ


ادامه مطلب
طبقه بندی: وصیت به وقف،  وقف ثلث اموال، 
برچسب ها: وقف ثلث اموال، وصیت به وقف،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات