بخششی تا آسمان
دلمشغولی‌های وقفی حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ شنبه 23 آبان 1394 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()

وقتی روح بندگی خدا در جان و دل کسی رسوخ کند، تمام دستورات خداوند متعال را عاشقانه انجام می دهد و تبعیضی بین آن قائل نمی شود. اوامر الهی نیز تنها در نماز، روزه، حج، خمس و زکات خلاصه نمی شود. خداوند مهربان از بندگانش درخواست های دیگری هم دارد. خودش فرموده است: إِنَّ اللّهَ یَأْمُرُكُمْ أَن تُؤدُّواْ الأَمَانَاتِ إِلَى أَهْلِهَا همانا خدا شما را امر می کند که امانتها را به اهلش بر گردانید. اداء امانت آنقدر اهمیت دارد که امام صادق علیه السلام فرمودند: که اگر قاتل امیرالمومنین علیه السلام (ابن ملجم) امانتى را به من بسپرد هر آینه آن را به او بر مى گردانم.

البته اداء امانت، مصداق های مختلفی دارد که یک نمونه آن برگرداندن سندهای موقوفه ای است که پیش افراد مانده است.

امروزه به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی و در سایه ولایت فقیه، سازمان اوقاف و امور خیریه به عنوان متولی امر موقوفات بنا گردیده، بازگرداندن تمام اسناد موقوفات به این سازمان امری واجب و مقدس است تا این نهاد مقدس و دینی، ضمن شناسایی و تثبیت تمامی موقوفات، به ادای حق موقوفه و همچنین اجرای امینانه نیات واقفین خیراندیش بپردازد.

البته باید به این نکته نیز توجه نمود که صاحب اصلی موقوفات در واقع، قرآن و اهل بیت علیهم السلام هستند. چرا که اکثر نیات موقوفات یا برای قرآن و معارف قرآنی و یا برای بزرگداشت مقام اهل بیت و مخصوصا حضرت سیدالشهدا علیه السلام می باشد.

با این بیان معلوم اگر کسی در عودت دادن این امانت امتناع ورزد،


ادامه مطلب
طبقه بندی: وقف و اهل بیت علیهم السلام،  موقوفه خواری، 
برچسب ها: سند موقوفات، موقوفه خواری،
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 5 آبان 1394 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()

عشق به اهل بیت علیهم السلام مایه افتخار و مباهات هر مسلمانی است.  هر کس هم که به این عشق و ارادت، می‌نازد باید پای آن بایستد. عاشقی که به حرف نیست. به عمل است. در مسیر عشقِ اهل بیت علیهم السلام، مسرور نمودن دل آن بزرگواران، اهمیت بسیار بالایی داشته و این کار، آرزوی هر عاشقی است. اما چگونه می‌توان دل اهل بیت را شاد نمود؟ و اگر کسی توفیق این کار را پیدا نمود، چه پاداشی دارد؟ در کلام نورانی امام صادق علیه‌السلام، هم می‌توان راه دستیابی به این آرزو را پیدا نمود و هم نتیجه و پاداش آن را. آنجا که فرمود:ادامه مطلب
طبقه بندی: وقف و اهل بیت علیهم السلام،  وقف برای زیارت،  وقف، عاشورا، محرم، 
برچسب ها: وقف و زیارت، وقف برای کربلا،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic